Toprağın, havanın ve suyun kirlenmesi insanların yaşamını sizce nasıl etkiler?

Toprağın, havanın ve suyun kirlenmesi insanların yaşamını sizce nasıl etkiler?

Doğamız, yaşamlarımız için çok önemli bir unsurdur. Yerden göğe kadar onu korumalı, iyi ve kaliteli bir yaşam için çevremize özen gösterip, çevremizi temiz tutmalıyız. Toprağın, havanın ve suyun kirli olduğu bir dünyada yaşamımızı etkileyen olumsuzlukları şöyle açıklayabiliriz:

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Toprak Kirliliği: Hızlı nüfus artışıyla birlikte çoğalan, insanların toprağa döktükleri atıklar, evlerden ve fabrikalardan atılan atık suları, kimyasal ilaçlamalar ve daha birçok sebepten toprağın fiziksel ve kimyasal yapısının bozulması durumuna ‘’toprak kirliliği’’ denir. Toprak kirliliği sonucunda insan yaşamı oldukça olumsuz yönde etkilenir. Besin kaynağımız olan toprak, kimyasal yapısının bozulmasıyla bizlere besin verememeye başlar bu sebeple üretim düşer. Yer altı sularımız kullanılamaz hale gelir. İnsanlar topraktan geçimlerini sağlayamazlar. Birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Toprak kirliliği insan yaşamını tehdit edici bir unsurdur.

 

Hava Kirliliği: Soluduğumuz hava bizim için hayati önem taşır. Havada bulunmaması gereken gazların olması ya da havadaki bileşenlerin dengesinin bozulmasına ve çeşitli sebeplerin hava kalitesini düşürmesine ‘’hava kirliliği’’ denir. Hava kirliliğine sebep olan faktörler şu şekildedir:        Sera gazları, egzoz gazı, artan nüfus ile birlikte kentlerin büyümesi, fosil yakıt gazları, motor gazları, endüstriyel hava atıkları gibi sebeplerdir. Bu sebepler; iklim değişikliklerine, düşük yaşam kalitesine ve birçok sağlık sorununa neden olabilir.

 

Su Kirliliği: Su, yaşamlarımızın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Nehirlerimize, akarsularımıza, okyanuslarımıza ve denizlerimize gereken önemi vermezsek doğal biyolojik dengeyi bozmuş oluruz. Sularımıza atılan endüstriyel atıklar ve evsel atıklar, gözle görülür su kirliliğine sebep olurlar. Sularda yaşayan canlılarımızın hayatlarını tehlikeye atıp dengeyi bozmak, doğrudan ve dolaylı olarak bizlere de tehlike unsuru oluşturur.

Kısacası; besin aldığımız toprağın, soluduğumuz havanın, her alanda kullandığımız suyun kirlenmesi insan hayatının da kirlenmesi demektir. Yaşam kalitemizin düşmesine, hastalıklara ve yaşamımızın tehdit altında olmasına sebep olur. Çevremizi temiz tutup, özen göstermeliyiz ki hayatlarımız da her daim temiz ve dengede kalabilsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir