Toplumumuzdaki milli birlik ve beraberlik ile ilgili aşağıya kısa bir yazı yazınız.

Toplumumuzdaki milli birlik ve beraberlik ile ilgili aşağıya kısa bir yazı yazınız. Yazınızda duygu ve düşüncelerinize yer veriniz.

Dünya genelinde insanların fikir olarak ayrıldığı birçok kavram vardır. Herhangi bir spor takımı, siyaset, sanat vb. aslında insanların hayatını, yaşayış biçimini etkileyen konuların nerdeyse hepsinde fikir ayrılığına düşüyoruz. Bu aslında bir yerde iyi bir şey. Kavramlar hakkında farklı fikirler sorunların tespit edilmesini kolaylaştırır ama sorunların çözümlerine gelirsek ve yine fikir ayrılıkları olursa bu sorun çözülemez bir hal alır. Fakat günümüzde ya da geçmişimizde çıkan bazı sorunlar vardır ki insanların ‘’bir’’ olup bu sorunlara bir çözüm bulunması gerekiyordur ki geçmişte çözülmüştür.

Bizim ülkemizi ele alırsak maalesef çoğu konuda fikir ayrılıkları yaşıyoruz. Hele ki bu fikir ayrılıklarını fanatizm şeklinde savunmaya bayılıyoruz. Ama milletçe bazı konularda kırmızı çizgimiz olduğu da bir gerçek. Bu kırmızı çizgimizde vatan, halkın özgürlüğü, ekonomi gibi insanımızın yaşayışını etkileyen kavramlar arasında bir sorun çıkarsa işte biz burada başta söylediğim gibi ‘’bir’’ oluyoruz. Çünkü bu kavramlar toplum içinde herkesi ilgilendiriyor ve bu sorunlar çözülemezse toplumun bütününü kötü anlamda etkiliyor.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bu tarz konularda toplumun hep beraber çözüm aramaya çalışmasına, tepkisini göstermesine halkın ‘’milli birlik ve beraberlik’’ içinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Evet bazı konularda illaki fikir ayrılıkları yaşanacaktır (fanatizm şeklinde olmaması şartıyla). Ama bu bahsettiğim konularda eğer toplumca milli birlik ve beraberlik içinde olmazsak birbirimizden desteğimizi esirgersek toplumca kötü anlamda etkileneceğimiz oldukça açıktır. Düşününki bir gemideyiz toplum ise mürettebat. Bu geminin rengi, tasarımı, yavaş ya da hızlı gideceği hakkında mürettebat fikir ayrılıklarına düşebilir. Ama bu geminin gideceği limana sağ salim batmadan ulaşması bütün tayfanın ortak fikridir. İşte bu örnek ile milli birlik ve beraberliği açıklayabiliriz.

“Toplumumuzdaki milli birlik ve beraberlik ile ilgili aşağıya kısa bir yazı yazınız.” için 6 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.