Toplumsal Yaşantınızda Dinin Etkisini Gördüğünüz Örf ve Adetlerden Örnekler

Soru: Toplumsal Yaşantınızda Dinin Etkisini Gördüğünüz Örf ve Adetlerden Örnekler Veriniz. Kısaca örnekleri açıklayarak şöyle yazdık.

 

Aslında doğumdan itibaren ölünceye kadar geçen sürede insan inandığı dinin etkisini yaşayarak görmektedir. İslam dininin etkisinin örf ve adetlere etkisi bir hayli fazladır. Banlar:

 

Doğum: Doğumdan sonra çocuğun kulağına adının koyulduğu zaman ezan okunmaktadır. Bu dinin örf ve adet olmuş etkisidir.

Evlilik: Resmi nikahtan sonra dini nikahın kıyılma zorunluluğunun bulunması dinin etkisinden kaynaklanmaktadır.

Sünnet: Erkek çocuklarının sünnet edilmesi dinimizce zorunludur. Peygamber efendimizin sünnetlerine göre yaşamak ve bu adet haline getirmek dinin etkisi ile gerçekleşmektedir.

Askere gitme: Türk geleneklerinden biri olan asker uğurlama ve bu görevi yerine getirme oldukça önemlidir.

Hac: Hac ibadeti İslamın beş şartından biridir. Durumu olan her  Müslümanın hiç olmazsa ömründe bir kez hacca gitmesi farzdır. Hac uğurlama ve karşılama gelenek haline getirilmiştir.

Bayramlar: Dini ibadetlerden olan bayramlarda, büyüklerin ziyaret edilmesi, ellerinin öpülmesi, misafirlerin en iyi şekilde ağırlanması gelenek haline dönüştürülmüştür.

Ölüm: İslam dininde ölen kişi yıkanır, kefenlerin ve gömülür. Bu aşamada tüm çevrenin toplanması ailesi yalnız bırakmaması, yardımlaşma ve dayanışma gelenek haline dönüşmüştür.

Mevsimlik Bayramlar: Nevruz ve Hıdrellez bayramları yine dini inanç ile örf ve gelenek haline gelmiş kutlamalar arasındadır.

 

Baktığımızda günlük yaşamda bile dinin ne kadar çok etkisinin olduğunu görmekteyiz. Bu tür davranışların gelenek haline dönüşmesi toplumsal dayanışma ve yardımlaşmayı arttırmaktadır. İyi ve kötü günü paylaşıp yaşamanın güzelliğini ortaya çıkarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.