Toplumdaki kötülüklerin sebepleri nelerdir?

Toplumdaki kötülüklerin sebepleri nelerdir?

İyilik ve kötülük kavramları doğuştan sahip olunan ve hayat içindeki yaşam şeklimiz ve aile yapımıza göre ikisinden birinin daha çok ön plana çıktığı kavramlardır.

Çocukluk döneminden itibaren yaşadığımız çevrenin bütününü örnek alan bizler, düşünce yapısı ve duygusal yaklaşımlarımızı da buna göre şekillendiririz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Küçük yaşlarda rol modele bakılarak taklit edilen davranışlar ergenlik çağı dediğimiz yetişkinlik dönemine geçildiğinde bizlere ait duygu ve düşüncelere dönüşmeye başlıyor.

İşte tam da bu nokta da iyilik ve kötülük kavramları daha çok belirginleşerek kişinin karakteri oluşmaya başlıyor.

Bir süre sonrada her bir birey toplum içerisine dahil olarak halk tabakasını oluşturuyor. Bir toplumdaki iyilik ve kötülük kavramları peki neden oluşuyor?

Toplumdaki kötülüklerin sebepleri;

  • Öncelikle şunu bilmeliyiz ki; her bir birey bir araya gelerek toplumları oluşturur. Bu yüzden toplumlardaki kötülükleri önce bireysel olarak incelemeliyiz.

  • Kişi çocukluk çağından eğer kötü bir çevreye maruz kalmışsa ileride bunun kalıntılarını muhakkak ki taşıyacak ve yaşadığı sosyal çevrede, topluma bunu yansıtacaktır.

  • Bazen o toplumsal yapıdaki kurallar caydırıcı olmayabiliyor. Böyle durumlarda kişi kötülük yaparken kendini rahatsız hissetmeyebiliyor.

  • İnsanları iyiye yöneltecek; programlar, seminerler, kişiler, kurumlar daha da çoğaltılmadığı ve iyilik hareketlerinin önemsenmediği toplumlarda muhakkak ki kötülük artacaktır.

  • İyilik faaliyetleri yapan yardım kuruluşlarının sayısı o toplumda, zararlı olan yerlerin sayısından fazla ise muhakkak ki o toplumda kötülük hem fazla olan hem de desteklenen bir pozisyonda olacaktır.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın