Toplumda kitap okumanın yaygınlaşması için ne gibi farkındalıklar gerekir?

Toplumda kitap okumanın yaygınlaşması için ne gibi farkındalıklar gerekir?

Günümüzde toplumumuzun en büyük sorunlarından bir tanesi de az kitap okunmasıdır. İnsanların kitap okumaktan kaçması, üşenmesinin altındaki sebeplerin araştırılması ve en uygun çözümler getirilmesi gerekiyor. Bu konuda pek çok akademisyen, iletişimci ve yazar başarılı çalışmalara imza atsa da yine de istatistikler bizlere kitap okuma oranlarındaki düşüşü gösteriyor. Oysa insanların okumaya üşendiği kitaplar kişinin sadece bilgilenmesini değil hayal gücünün de genişlemesine olanak sağlamaktadırlar.

Örnek vermek gerekirse, bir dizi ya da filmi seyretmeyi kitap okumaya tercih eden kişiler olayları sadece iki boyutlu görürler. Normalde bir haftada olan tüm olaylar, yaşanan gelişmeler, duygular 40 dakikaya sığdırılmaktadır ve bu da aslında kitaba oranla ne kadar yüzeysel bir hikâyeye dahil olduğunuzu göstermektedir. Betimlemeler yetersiz ve insan ruhuna dokunan önemli ayrıntılar eksiktir. Oysa bir kitapta kahramanın yaşadığı tüm olayları onun gözünden yaşar, onun yanında yürür, onunla konuşur, empati kurarsınız.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Okuduğunuz dizeler birer dize değil adeta size aittir, ağzınızdan çıkandır. Tasvip ettiğiniz ya da etmediğiniz olguları daha rahat muhakeme edebilir ve olaylar karşısında doğru ve yanlışı daha rahat ayırt edebilirsiniz. Kısaca iki boyutlu bir hikâyede sadece dışarıdan bir ziyaretçi olursunuz. Ancak bir kitabı okuduğunuzda hayatınızda da o anı yaşar ve içselleştirirsiniz.

Hayal gücünüz kalıpları aşar ve kendinizden de bir şeyler bulabilirsiniz. Belki de insanların anlayamadığı en önemli nokta da budur. Kitapta görülenler sadece sıkıcı harfler olmamalı, kitapta görülenler insanda merak uyandıran yeni bir yaşanmış ya da yaşanmaya hazır yeni bir maceranın habercisi olarak görülmelidir. Belki de ancak bu şekilde kitapların, dolayısıyla okumanın aslında sanıldığından çok daha önemli bir şey olduğu anlaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.