Toplulukları millet yapan değerler nelerdir?

Sizce toplulukları millet yapan değerler nelerdir?

Toplum nedir? Toplum kavramı sanki insanlıkla oluşmuş gibi gözükebilir. Ama çok daha eskidir. Yaşamın oluşmasıyla an be an eşdeğerdir. Kendi cinsimizin dışında da görürüz bunu kuşlarda, arılarda hatta çiçek ve bitkilerde. Toplum dediğimiz organ, aynı cins canlıların görevler ve sorumluluklar alarak hayatta kalabilmek için oluşturulmuştur. Bunun için de ortak değerler ve amaçlar oluşturulmuştur.  Çünkü kişilerin psikolojik kaygıları da dikkate alınmıştır.

Zamanla esneklik kazanan ve değişen bu değerler temel olarak halen ilk insandan bu yana varlığını sürdürmektedir. Garip ama bu diğer canlılarda böyledir. Hayvan davranışlarını izleyen uzmanlar, yaptıkları deneylerle toplumsal ve bireysel ahlak kurallarının hayvanlar içinde geçerli olduğunu söylüyorlar. En güzeli ağaçlar, bir bölgede ne kadar çok ağaç varsa; bu ağaçlar o kadar çok uzun ve sağlıklı yaşıyorlar. Birbirlerine kökleri aracılığıyla bağlanıp besliyor ve seviyorlar. Çok güzel değil mi?

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Peki millet dediğimiz organ? işte o tamamen insan ürünüdür. Aynı değerlere, aynı davranış biçimlerine, aynı geçmişe ve aynı dile sahip kişilerin oluşturduğu organdır. Bunların içinde en önemli etken dildir. Çünkü insanları çoğunluk olarak birleştiren bağ paylaşma eylemidir. İnsan sosyal bir varlıktır.

İletişimin bizim için büyük önemi vardır. Yoksa yalnızlık ve korku hissederiz. Psikolojik temelimiz sarsıldığında fiziksel temelimizin de ölmesi an meselesi olacaktır. Diğer canlılarda görmeyiz bunu: bir hayvan yiyecek bulmak için alanını terk ettiğinde, gittiği bölgede kendi cinsindeki topluma karışabilmesi için kendisini ispatlaması beklenir. Bir yararı olmalıdır yoksa barınamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir