Tiyatro metinlerinde seyircinin merak ve heyecan duygusunu canlı tutmak için neler yapılabilir?

Soru: Tiyatro metinlerinde seyircinin merak ve heyecan duygusunu canlı tutmak için neler yapılabilir? Aklımıza gelenleri sırasıyla yazdık.

 

Herhangi bir olayın sahnede canlandırılarak sergilenmesi tiyatro sanatı olarak adlandırılır. Köken olarak tiyatro eski yunanca da bir oyunun oynandığı yer sergi anlamından gelmektedir. Tiyatro eserleri daha önceden kaleme alınmış edebi eserlerdir.  Bu eserler ele aldıkları konular bakımından trajedi, komedi ve dram gibi başlıca üç türe ayrılır. Bu türlere göre farklı konularda yazılan tiyatro metinleri sonrasında sahnede canlandırılacağı için kendine has bazı özelliklere sahip olmalıdır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Tiyatro metinlerinin kendi has özelliklerinden en önemlisi, metnin karşılıklı konuşmalar üzerine kurulmuş olmasıdır. Tiyatro izleyicilerinin oyundan kopmaması ve oyun boyunca heyecanla ve merakla oyunu takip edebilmesi için karşılıklı diyalogların dikkatli yazılması gerekmektedir. İzleyiciler konunun nasıl sonuçlanacağını tahmin etseler dahi bu süreçte karakterlerin nasıl tepkiler vereceğini merak eder ve oyunu dikkatle takip eder.

 

Tiyatro metinlerinde seyircinin merak ve heyecan duygusunu canlı tutmak için yapılabilecek bir diğer şey ise, oyunda anlatılan olayın oluş sırasına bağlı olarak canlandırılmasıdır. Seyirci sahnede sergilenen oyunun canlı şahidi olduğundan bir taraftan o anki sahneye şahit olurken, diğer taraftan gelecek sahneleri merakla beklemektedir.

 

Televizyon programların ya da sinemanın aksine tiyatro seyircisi sahnelenen oyunun o an tanığı ve şahididir. Bu canlı performansın sahnelenmesi oyuncular açısından her ne kadar deneyimve ustalık gerektirse de seyircinin anlık yaşadığı heyecan ve merak oyuncular üzerinde olumlu etki yaratarak motivasyonlarını arttırmaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 5,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir