Thomas Alva Edison (Tomıs Alva Edison) ile ilgili araştırma yapınız.

Thomas Alva Edison (Tomıs Alva Edison) ile ilgili araştırma yapınız.

1847’de doğup ABD vatandaşı olan Edison aslen Hollandalı olduğu düşünülmektedir. Bu günün teknolojisinin geldiği evreye, buluşlarıyla sağladığı katkı reddedilemezdir.  Ne kadar; büyük mucit olan alternatif enerji akımının kurucusu Nikola Tesla’yla yaptığı savaş ve ona karşı işlediği haksız rekabet bilinse de, yaptığı birçok icat orijinalliğini korumaktadır. Ve bu icatlarda, kurduğu şirkette çalıştırdığı onlarca bilim adamının etkisi de yadsınamaz. Önemli bir nokta ise; bu icatlar sadece ABD patenti onaylı değil, bunun yanı sıra Almanya, Fransa ve İngiltere onaylarına da sahiptir.

Edison’un çocukluğunu incelersek, bir bilim adamı olmaya çalışmadığını adeta bilim adamı olarak dünyaya geldiğini görürüz. Zaten büyük mucitlerin hayatı hep böyle değil midir? Thomas Alva Edison, Milan’nın Ohio ilçesinde doğdu. Orta gelirli ve kültürlü bir aileye sahipti. Yedi çocuklu bir ailenin en küçüğüydü. Yedi yaşındayken Michigan’daki Port Huron’a yerleştiler. Ailesi, Edison’u bölgedeki bir ilköğretim okuluna gönderdi. Fakat dört ay bu okula devam eden Edison, algısının yavaş olduğu gerekçesiyle okuldan uzaklaştırıldı. Zor şartları avantaja dönüştüren Edison, bu durumda evlerinin kilerine bir kimya laboratuarı kurdu.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Kimya deneylerine, volta kaplarından elektrik üretmeye merakı ve çalışmaları sayesinde, telgraf aleti yaptı ve tek başına Mors Alfabesini öğrenmiştir. İş hayatına erken atılmaya karar veren Edison, bir trende dergi ve meyve satıyor aynı zamanda trenin yük vagonuna yerleştirdiği bir baskı makinesiyle dergisini basıyordu. Fakat bir gün ona ait olan bazı kimyasal maddelerin şişeleri kırılınca yangın çıkmıştır. Bu yangında kulağı hasar alan Edison,  hayatı boyunca ağır işitmeye mahkum olmuştur. Bu kötü tecrübenin sonrasında telgrafçılığa merak salan Edison, ABD ve Kanada’da birkaç iş yerinde çalışma fırsatı bulmuştur. Fakat bunlarda umduğu başarıyı yakalayamamıştır. 1868’de bir atölye kuran Edison yaptığı elektrikli kayıt aygıtının patentini satamayınca, beş parasız ve borçlu bir şekilde New York’a gitti.

Böyle zorlu, inişli ve çıkışlı bir hayatın ortasındayken 1879’da ampülü icat etti. 1880’de icat ettiği bu ampülleri satmaya başlamıştır. Sağladığı bu gelirle en büyük yatırım olan Menlo Park’ı kurmuştur. Menlo Park,  NEW Jersey’deki ilk endüstriyel araştırma laboratuarıdır. Burada; telefon, fonograf, elektrikli tren, demir madeni ayracı ve elektrikli aydınlatma gibi birçok icat çıkmıştır. Böyle dolu dolu bir hayata Edison,  18 Ekim 1931’de veda etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.