Temiz ortamlarda yaşamanın önemi nedir?

Temiz ortamlarda yaşamanın önemi nedir?

 

Sağlıklı bir şekilde hayatımızı sürdürebilmemiz için tükettiğimiz besinler kadar önemli diğer bir hususta temiz bir ortamda yaşamaktır. Evimizde ve vaktimizi geçirdiğimiz diğer mekânların temiz olması gerekir. Aksi halde birçok hastalığa yakalanabiliriz. Çünkü mikroplar kirli ortamları sever ve oralarda daha çabuk gelişirler. Bu nedenle hastalıklardan korunmak ve güçlü bir bünyeye sahip olmak için temiz otamalara ihtiyacımız vardır. Bir insan ne kadar kirli ve yaşam koşulları çöplüğe benzeyen ortamlarda dolaşırsa o kadar çabuk hastalıklara yakalanabilir. Bunun için yaşam alanlarımızın temizliğine önem vermeli ve ailede ki herkesin de bu hijyen kurallarına uyması sağlanmalıdır.

 

Okula ve sınıfımızda da temizlik kurallarına önem vermeli ve sınıfımızı sık sık havalandırmalıyız. Eğer hastaysak okula bir süre gitmemeli ve hasatlığımızın diğer arkadaşlarımıza bulaşmasını önlemeliyiz. Çünkü bazı hastalıklar öksürmek ve hapşırmakla birlikte bulaşıcı olabiliyor.

 

Tüm bunlarla birlikte ortak kullanım alanlarının da temizliği önemlidir. Örneğin, okul, piknik alanı ve diğer otak alanlarda bulunan tuvalet ve lavaboların da temiz olması bizi birçok hastalıktan koruyacaktır. Bu tür alanlarda ne yazık ki mikropların çoğalması daha hızlı olmakta ve bu sayede çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsak, öncelikle evimizden başlayıp kullandığımızı diğer tüm alanların temizliğine büyük önem vermemiz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.