Temel hak ve özgürlükleri kullanmanın sizler için önemi nedir?

Aşağıda verilen temel hak ve özgürlükleri kullanmanın sizler için önemi nedir? (Özel Hayatın Gizliliği Hakkı  ve Katılım ve Düşünce Özgürlüğü)

  • Özel Hayatın Gizliliği Hakkı: Benim özel yaşamım gizli olmalı ve hiç kimse bunu ihlal etmemeli.
  • Katılım ve Düşünce Özgürlüğü: Katılım ve düşünce özgürlüğü kişilerin birey olarak kendilerinin kıymetli olmasını sağlar.

Özel hayat, insanların yaşam alanlarının en önemli olanıdır. Özel yaşamın gizliliği; kişisel eşyaların gizliliği, haberleşme özgürlüğü ve hane dokunulmazlığı gibi konuları ele alır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Evrensel yasalar insan haklarıyla ilgili pek çok düzenlemeler yapmış, bununla alakalı maddeler hazırlamıştır. Dünyada ve ülkemizde insan hakları ve özel hayat belirlenen yasalarla koruma altına alınmıştır.

Özel hayatın gizliliği ve korunması dini açıdan da büyük önem taşır ve bu gizliliği korumak için belirli yasaklar konulmuştur bunları;

  • Laf taşımak, bir kişinin ardından konuşmak, kusurlarını açığa vurmak
  • Özel eşyayı karıştırmak ve kişiye ait yazıları okumak

Şeklinde sıralayabiliriz.

 

Katılım hakkı 18 yaşına gelene dek kişilerin aile ortamında yadadış ortamlarda düşüncelerini açıktan söyleme hakkıdır. Düşünce özgürlüğü, bir kişinin herhangi bir olay karşısında birbirine saygı göstererek olayları kafasında irdelemesi ve o olay hakkındaki fikirleridir.

Katılım hakkı, çocuk ve gençlerin fikirlerini net bir biçimde ortaya koyabilmesini sağlamaktır. Eğer birey fikirlerini zamanında ortaya koymazsa asosyal bir kişi olur ve çekingen davranır. Fakat o kişiye izin verilirse gelecek dönemlerde güzel işler yapar.

Düşünce özgürlüğüne saygı duymak oldukça önemlidir, çünkü fikirler herkesin kendi düşüncesidir ve kişi özgür düşünür. Hiç kimse sizin sevginize, ilgi alanlarınıza ve hayallerinize müdahale etmemelidir. Bunu yaparlarsa duyguların körelmesine sebep olurlar. Düşüncelerin kısıtlanması, kişiyi ağır psikolojik travmalara ve depresyona sokabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir