Temel hak ve özgürlükler nelerdir?

Temel hak ve özgürlükler nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile vatandaşlarına bazı temel hak ve özgürlükler tanımıştır. Bu haklardan hiç kimse vazgeçemez, mahrum bırakılamaz ya da kısıtlanamaz. Temel hak ve özgürlükler kişileri doğumu ile verilir ve ölene kadar devam eden haklardandır. Bu haklar aynı zamanda evrensel nitelikte olup dünyanın her yerinde geçerli olmaktadır.

İnsanlara verilen tam hak ve özgürlükler yaşama hakkı, sağlık hakkı, eğitim hakkı, düşünce özgürlüğü, inanç özgürlüğü, ibadet hakkı, özel yaşamın gizliliği hakkı ve ekonomik haklardır. Bu haklar vazgeçilemez, devredilemez ve dokunulamaz haklardır. Şimdi bu haklardan bazılarını bireysel olarak ele alalım.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Yaşama Hakkı: İnsanların en temel ve doğal hakkı yaşamaktır. İnsanların yaşama hakkı olmadığı bir yerde başka bir hakkı da olamaz. Zaten bir ölünün herhangi bir hakkı da olamaz. Olsa bile savunamaz. Bu yüzden temel hak ve özgürlükler içerisinde en önemlisi yaşama hakkıdır.

Sağlık Hakkı: Her insan sağlık hizmetinden faydalanabilmelidir. Sağlıklı bir çevrede yaşamak, gerektiğinde sağlık önlemleri almak her insanın doğal ve temel bir hakkıdır.

Eğitim hakkı: insanlara tanınan temel haklardan biri de eğitim hakkıdır. Her insan istediği eğitimi almak konusunda özgürdür. Bu bağlamda kimse eğitim hakkından mahrum bırakılamaz.

Düşünce Özgürlüğü: Düşünce özgürlüğü insanın istediği şeyi düşünebilmesidir. eskiden birçok insan düşüncelerini ifade ettiği ve bu ifadeler doğru bulunmadığı için öldürülüyordu. Bu yüzden düşünce özgürlüğü uygar bir toplum için kesinlikle bulunması gereken bir özgürlüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.