Televizyondaki edebiyat programlarının her geçen gün artmasının sebebi ne olabilir?

Televizyondaki edebiyat programlarının her geçen gün artmasının sebebi ne olabilir?

Günümüz teknoloji çağının bize sunduğu en büyük ayrıcalık şüphesiz bilgiye kolay erişimdir. Bilgiye; özellikle de edebiyat, sinema, bilim gibi alanlardaki entelektüel bilgiye ulaşmak günümüzde artık çok daha kolay. Bu kolay veri erişimi, eskiden toplumun yalnızca küçük bir kesimini kapsayan ilgi alanlarını ve nitelikli bilgi paylaşımı kanallarının daha geniş kitlelere ulaşmasını da beraberinde getirmiştir. Artık günümüzde pek çok insan nitelikli kültür sanat ürünlerine kolayca ulaşabiliyor, belli bir kültürel nitelik seviyesine erişen toplumsal katmanın hacmi giderek artıyor. Bu artış beraberinde sosyal medya ve televizyon programlarını bu geniş kitleye hitap etme ihtiyacına sürüklüyor.

Geçtiğimiz yüzyıllarda dünya klasiği yazarlarının ölümünden çok sonra keşfedilen edebi ürünlerin yerini çağımızda popüler kültürün temellerini oluşturan yeni edebiyat akımları alıyor. Yeni çıkan bir kitap, aynı hafta içerisinde birçok sosyal blog ve televizyon programlarında değerlendiriliyor. Yeni popüler kültüre entegre olan jenerasyonun geleneksel klasik edebiyat ürünlerine de ilgisiyle birlikte televizyon programlarında sık sık edebiyat söyleşileri, kültür sanat yayınları gibi yapımları görmekteyiz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bu yayınlarının artmasındaki bir diğer sebep de televizyonun popüler kültürün üzerindeki hegamonyasını internet kanalına kaptırmasıdır. Televizyon artık internet tabanlı yayılan popüler kültür verilerine cevap verme kaygısı taşımaktadır. Bu da yayın çeşitliliğini ve hitap edilen kitlelerin sayısını her geçen gün artırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.