Televizyon ya da gazetelerde müzayedelerle ilgili haberler dikkatinizi çekiyor mu?

Televizyon ya da gazetelerde müzayedelerle ilgili haberler dikkatinizi çekiyor mu?

Müzayede; geçmişle geleceği birbirine bağlamaya çalışan koleksiyonerlerin ilgili olduğu koleksiyonlarının diğer insanların beğenisine sunulduğu yerlerdir.

Günümüzde koleksiyonların ne denli önemli olduğunun farkına varan ve bu amaçla kurulmuş olan birçok müzayede evi bulunmaktadır. Ancak, müzayedeciliğin toplumun bakış açısı ile hak ettiği yerde olmadığı aşikardır. Televizyonlara nadiren görmek mümkün olsa da gazetelerde müzayede ile ilgili haberlere çok sık rastlanılmamaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Oysa, müzayedecilik, geçmiş kültürü geleceğe taşıyan bir çok koleksiyonun sergilendiği yerdir. Günümüzde müzayede denince nedense akla sadece ünlü sanatçıların ya da çok zengin insanların giyim ya da kullandığı bir eşyasının satıldığı alan akla gelir.

Oysaki müzayedede satışa sunulan sadece bu parçalar değil, uzun zamanda biriktirilen pullar, eski paralar, kartpostalları da içermektedir. Tarihi bir eşya, bir resim ya da heykel nasıl değerli ise binbir emek ve özen ile biriktirilen eski para, pul ya da diğerleri de o denli önemlidir.

Bu nedenle, bir sanatçının eseri kadar bir koleksiyonerin özenle sakladığı bu tarz koleksiyonların da aynı değeri görmesi önemlidir. Çünkü eski bir para, geçmişin izlerini taşırken, o dönemleri unutmamızı sağlar. Geçmişi geleceğe taşır, bir kartpostal, yaşadığı dönemleri tekrar yaşamamızı sağlar. Bunlar, maddiyatçı dünyanın manevi hazlarıdır ve asla unutulmaması gereken şeylerdir.

Müzayedecilik önemlidir, ancak ne müzayedecilik hak ettiği yerdedir ne de hak ettiği şekilde çalışmalarını sürdürmekte ve medyada gerektiği gibi yer almamaktadır. Oysa geçmişi unutmamak için bazı mesleklere ayrı bir önem verilmelidir. Müzayedecilik de bunlardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.