Teknolojinin Hayatımıza Getirdiği Olumsuzluklar

Teknolojideki gelişmelerin katkıları yanında olumsuzlukları da vardır. Bu olumsuzluklar neler olabilir? Tartışınız.

Teknolojinin Hayatımıza Getirdiği Olumsuzluklar

Teknoloji, insanların vazgeçilmezleri arasına kısa sürede girdi. İnsanların hayatını kolaylaştıracak birçok ürün arka arkaya piyasaya çıktı. Özellikle 2000 yıllarından itibaren hayatımıza giren bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler, akıllı saatler insanların vazgeçilmezleri oldu. Her ne kadar bu akıllı ürünler insanların vazgeçilmezleri’ de olsa birtakım olumsuzlukları’ da yanlarında getirdi. Akıllı ürünlerin hayatımıza girmesiyle birlikte güvenlik problemleri, iletişim bozuklukları, sağlık sorunları, ekonomik problemler ve sosyal sorunlar baş göstermeye başladı. Teknolojinin hayatımıza getirdiği olumsuzlukları gelin birlikte inceleyelim.

Akıllı Cihazlar Güvenlik Sorunu Oluşturuyor

Hayatımıza hızla giren teknoloji bir takım güvenlik problemlerini’ de beraberinde getirdi. Akıllı cihazların bilinçsiz kullanımı sonucu birçok kişinin kişisel bilgileri çalındı. Çalınan bu bilgiler yüzünden birçok kişinin banka hesabı boşaltırdı. Akıllı cihazların bilinçsiz kullanımı yüzünden birçok ailede ciddi sıkıntılar yaşadı. Özellikle yaşı küçük ve oyun bağımlısı çocuklara verilen akıllı cihazlar yüzünden aileler ekonomik sıkıntılar çekti. Güvenlik önleminin alınmaması sebebiyle bu çocuklar çok rahat bir şekilde oyun içi ciddi harcamalar yaptı. Bu tip güvenlik problemlerinin yaşanmaması için akıllı cihaz kullanıcılarının bilinçli şekilde hareket etmesi son derece önemli.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İletişim Bozukluğu Ciddi Boyutlarda

Akıllı cihazların hayatımıza girmesiyle çok ciddi iletişim bozuklukları ortaya çıktı. Eski dönemlerde birçok kişi toplandığında sohbetler edebiliyordu. Fakat akıllı cihazlar yüzünden bu sohbetler artık neredeyse yapılamıyor. Birçok kişi, arkadaşlarıyla toplandığı zaman sohbet etmek yerine ne yazık ki akıllı cihazlarıyla ilgilenmekte ve iletişim problemleri meydana gelmektedir.

Teknolojiyle Beraber Sağlık Sorunları Arttı

Özellikle bilgisayar ve konsolların hayatımıza girmesiyle birlikte sağlık sorunlarında artışlar yaşanmaktadır. Saatlerce bu cihazlar üzerinde vakit geçiren ve hareket etmeyen insanlar yavaşça obezite hastalığına yakalanmaktadır. Obezite hastalığıyla başlayan sağlık sorunları yavaşça kalp ve tansiyon problemlerine doğru gitmektedir.

Ekonomik Problemler

Akıllı cihazlar ekonomik olarak birçok kişiyi zorlamaktadır. Fakat bu zorlama ihtiyaçtan değil tamamen kişisel isteklerden kaynaklanmaktadır. Akıllı cihazı satın alan bir kişi, kısa bir süre sonra çıkan bir üst modeli’ de almak istemektedir. Bu tür sorunu yaşayan kişiler, ekonomik olarak ciddi sıkıntılar çekmektedir.

Artık Sosyal Değiliz

Hızla gelişen teknoloji sayesinde kişiler artık eskisi kadar sosyal değil. Eskiden sokaklarda oynayan çocuklar şimdilerde teknolojinin esiri olmuş durumda. Birçok kişi dışarıda arkadaşlarıyla veya ailesiyle vakit geçirmek yerine akıllı cihazların üzerinde vakit geçirmektedir. Akıllı cihazlar yüzünden ne yazık ki sosyal bir toplum olmaktan ziyade asosyal bir toplum olmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.