Teknolojinin aile, komşuluk, akrabalık ve misafirlik ilişkilerine etkisi nedir?

Teknolojinin aile, komşuluk, akrabalık ve misafirlik ilişkilerine etkisi nedir?

 

Günümüzde teknoloji çok geliştiği için her anlamda ilişkilerimizi etkilemektedir. Teknolojinin hayatımızın tüm zamanında var olması demek aslında bizi. Her an teknolojiyle zaman geçirmemiz gerektiği anlamına gelmez. Fakat bazı insanlar teknolojiyle çok zaman ayırdığı için ailesine, komşularına ya da akrabalarına zaman ayırmamaktadırlar. Mesela insanlar akşamları televizyon izlemek varken komşularına ya da akrabalarına vakit artırmıyorlar. Bir akraba ziyareti yapmak yerine insanlar bilgisayarda ya da tablette oyun oynamak daha cazip gelmekte ve bu da ilişkileri olumsuz etkilemektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Teknolojinin gelişmesiyle beraber ailelerimize ve yakınlarımıza ayırdığımız zaman azalmıştır. Bu nedenle de insanlarla olan ilişkilerimiz eski zamanlarda olduğu kadar yakın değildir. İnsanlar birbirine yakın olmadığı için de yardımlaşma ve dayanışma azalmıştır. Teknolojinin yararlı yönleri olduğu gibi bu şekilde zararlı yönleri de çoktur. Komşularımıza da ayırdığımız zaman azalmıştır.

 

Olumlu yönlerini kullanırsak da faydaları fazladır. Mesela uzaktaki akrabalarımızla taşıtlar sayesinde sık sık gidip görüşme imkânı da bulabiliriz. Yalnız burada da yine bizim vakit ayırmamış gerekmektedir. Vakit ayırdığımız sürece akrabalarımızla ya da komşularımızla sık sık görüşerek bağlarımızı güçlendirebiliriz. Çünkü insanların dayanışmaya birlik olmaya ihtiyacı vardır. İnsanların sosyalleşme ihtiyaçları da vardır. Aslında bizim ihtiyacımız olan teknolojik cihazların basında saatlerce vakit ayırıp insanlardan uzaklaşmak değildir. Tam tersine bizlerin insanlara ve insanlarla birlik olmaya ihtiyacımız vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir