Teknolojik ürünleri kullanırken kendimize, başkalarına ve doğaya zarar verebiliriz

Teknolojik ürünleri kullanırken kendimize, başkalarına ve doğaya zarar verebiliriz diyen bir kişi bu sözüne kanıt olarak hangi durumları örnek gösterebilir?

Teknoloji günümüzde hayatımızın vazgeçilmez ve büyük bir parçasıdır. Yararları kadar elbette zararları da vardır.  Bu zararlara örnek olarak şunları gösterebiliriz;

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

1)En çok ve sürekli kullandığımız cep telefonlarının radyasyon yayması. Radyasyonun ileri seviyelerde kansere yol açabileceği.

2) Yine cep telefonunda kullandığımız uygulamalar yüzünden kişisel bilgilerimizin çalınabilmesi.

3) Ulaşım araçlarının kaza yapması durumunda hayatımızdan olabileceğimiz gerçeği.

4) Çok fazla ekrana bakmaktan dolayı göz hastalıkları ve bozuklukları.

5) A-sosyallik ve obezite teknoloji ile kendimize verebileceğimiz zararlardandır.

 

Teknolojik ürünler ile başkalarına zarar verebileceğimizin örnekleri;

  • Ulaşım aracının kaza yapması sonucunda başka bir insanın veya hayvanın canına zarar vermek.
  • Elektriğin hayatımızda ki önemi çok büyüktür ancak, elektrikten kaynaklı her gün onlarca iş yeri yanıyor ve can ve mal kaybı yaşanıyor.
  • Telefonumuzdan yayılan radyasyonu çevremizde olanlara da iletmemiz gibi örnekler verebiliriz.

Teknolojik ürünler ile doğaya verdiğimiz zararların şüphesiz başında teknolojik kirlilik gelir. Kullanılmış ürünlerin geri dönüştürülemediği durumlarda bu teknolojik ürünler çevremize zarar verir.

 

Elektrik santrallerinin kazaya uğramasıyla, kötü kimyasallar geniş alanlara yayılabiliyor ve çok sayıda canlı ve doğaya zarar verebiliyor. Kurulan fabrikaların insanlara ve çevreye zararları da korkunç boyutlardadır. Fabrika bacalarından çıkan zehirli gazlar atmosfere zarar verir, hava kirliliğine neden olur. Teknolojik ürünlerin kullanılmasıyla atmosfere salınan karbondioksit gibi gazlar küresel ısınmaya neden olur. Saç spreyleri, parfümler teknoloji sayesinde üretilen ve yine atmosfere zarar veren ürünlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir