Teknolojik gelişmeler sonucunda bilgisayarla ilgili yeni kelimelerin dilimize yerleşmesi konusundaki düşüncelerinizi belirtiniz.

Teknolojik gelişmeler sonucunda bilgisayarla ilgili yeni kelimelerin dilimize yerleşmesi konusundaki düşüncelerinizi belirtiniz.

Teknolojinin hızla gelişmesiyle hayatımızda köklü değişimler oluştu. Bununla birlikte dilimizde oldukça fazla değişimler meydana geldi. Özellikle sosyal medyanın bizi hızla etki altına alması, zamanla telefon kullanımının artması ve özellikle Messenger, Facebook, whatsapp, Skype, Swarm vb. gibi uygulamalar hayatımıza girerken içindeki dilimize ait olmayan birçok kelime de günlük yaşantımıza hüküm sürmüş oldu. Bunun bana göre en önemli sebebi halk olarak teknolojiyi üreten değil sadece tüketen taraf olmamızdır bunun sonucu olarak üretici olan milletin her ne kadar istemesek de kültürü, kelime haznesi, duygu ve düşünceleri etkisinde kalmış oluyoruz.  Tabii biz bu uygulamaları, uygulamaların sahibi olan milletlerin dilinden kullanmıyoruz fakat her terimi de kendi dilimize çevirmekte biraz üşengeciz. Örnek vermem gerekirse günümüzde dilden dile dolaşan “selfie” teriminin bizde Türkçe karşılığı “özçekim”dir. Fakat halkımız bunu Türkçe haliyle değil, İngilizce haliyle kullanmayı tercih etmiştir. Bundan dolayı dilimizin bozulması problemini ancak kendimizden başlayarak çözebiliriz. Her ne kadar üreten taraf olmayı tercih etmesekte, dilimizin özgünlüğü adına terimleri hayatımıza alırken biraz dikkat etmemiz gerekiyor.

Ana dilimiz olan Türkçe, her ne kadar köklü ve zengin olsa da, gelişen teknoloji karşısında bazen geride kalabiliyor. Dilimize yabancı kelime almamaya dikkat ettiğimiz kadar, onu zenginleştirmemiz de gerekmektedir. Bunu başaramazsak yerinde sayan ve daha kötüsü gerileyen bir toplum olmaktan kendimizi kurtaramayız. Teknolojinin gelişmesiyle duygu ve düşüncelerimiz de gelişiyor, değişiyor. Bunları ifade edebilmek için eğer yabancı terimlere başvurmak istemiyorsak, onu zenginleştirmemiz ve yeni terimler üretmemiz gerekmektedir. Bunu başaramadığımız yerde dilimizi 2. Plana atmaktan kendimizi alamayacağımız aşikardır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Belirttiğim gibi, ilk önce kendimizden başlamalıyız. Kullandığımız yabancı terimlerin eğer bizim dilimizde karşılığı varsa onu kullanmaya özen göstermeliyiz ve bu konuda dahil olduğumuz topluluklarda anlatmalıyız. Biz toplum olarak ne kadar bilinçli olur, dilimize sahip çıkarsak kendi lehimizedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.