Tekbir getirmek, salavat getirmek

“Tekbir getirmek, salavat getirmek” ifadelerinin anlamları hakkında neler biliyorsunuz?

Tekbir, Arapça’da kbr kökünden gelir ve büyük olduğunu kabul etmek, yüceltmek anlamlarına gelir. Dini bakımından tekbir kelimesinin anlamı; Allah’ın (cc) sıfatları, zatı ve fiilleri bakımından kainattaki her şeyden daha üstün ve yüce olmasıdır. Tekbir denilince akla ilk olarak Allah u Ekber cümlesi gelir. Allah u Ekber; Allah en büyüktür anlamına gelir. Tekbir getirmek ifadesi Allah u Ekber cümlesi için kullanılır. Tekbir, namaz başta olmak üzere bazı ibadetlerin tamamlayıcı öğesi ve rüknüdür.

Tekbir getirdiğimizde, Allah’ı (cc) bütün yaratılmış varlıklardan ve var olan her şeyden daha üstün ve yüce olduğunu dile getirmekteyiz. Ben Allah’ı yüceltmek ve O’nun (cc) her şeyden yüce olduğunu haykırmak istiyorum diyenler sıklıkla tekbir getirmelidir. Tekbir getirmeyi genellikle sesli olan çeşidini görürüz. Tekbir illa sesli olarak getirilmek zorunda değildir. Bir kişi evinde sessizce Allah u Ekber dese yine aynı şeyi ifade etmiş olur. Biz Müslümanları günce 5 kez namaza çağıran ezan ve kıldığımız namazlar tekbir ile başlar.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Salavat; Peygamber Efendimizin (sav) adı anıldığında söylediğimiz sözdür. Allah Resulüne (sav) saygısını göstermek isteyen salavat getirmelidir. Hz. Muhammed’in (sav) adı anıldığında salavat getirmek vaciptir. Şayet bir mekanda defalarca O’nun (sav) adı anılıyorsa bir kere getirmek vacip her defasında getirmek ise sünnettir. Salavat birkaç değişik şekilde getirilebilir:

Allahümme salli ala Muhammed

Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed

Sallallahü aleyhi ve sellem

Essalatü vesselamü aleyke ya Rasulallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir