Taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir sözünü açıklayan bir yazı yazınız.

“Taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir.” sözünü açıklayan bir yazı yazınız.

İnsan bir şeyi sürekli yaptığında onu alışkanlık haline getirebilir ve onu hayatının bir parçası yapar. Birkaç gün art arda yaptığımız ve tutkuyla yaptığımız şeyler eğer devamı olmazsa yok olur, unutulur. Bu yüzden hayatımızın bir parçası yapmak istediğimiz şeyi ya da başarmak istediğimiz şeyleri az da olsa sürekli ve devamlı yapmamız çok önemlidir. Örneğin, bir dil öğrenmeye karar verdiğimizde sadece 3 gün ve uzun saatlerce çalıştığımızı düşünelim. Belki 3 günde çok fazla şey de öğrenmişizdir ama eğer öğrendiklerimizi tekrarlamazsak yine 3 güne unutabiliriz. Buna karşın, o dille ilgili küçücük bilgileri her gün tekrar ettiğimizi düşünelim.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Böyle bir durumda öğrendiklerimiz her geçen gün çoğalacak ve unutulmayacaklardır. Bu yüzden bir konuda başarılı olmak istiyorsak o işi az dahi olsa düzenli ve sürekli yapmamız çok önemlidir. Başka bir örnek verecek olursak, bir ev yapmaya karar verdiğimizi düşünelim. Bir gün boyunca sabahtan akşama kadar bunun için çalıştığımızı düşünelim.

O gün belki de işin çok büyük bir kısmını bitirmiş olacağız ama ertesi gün yeniden çalışmak için hiç enerjimiz kalmayacağı için ev sadece o gün yaptığımız kadarıyla kalmış olacak. Ama her gün kendimizi yormadan az az yaptığımızda hem o evi bitirmek için enerjimiz olmuş olacak hem de evi hedeflediğimiz zamanda tamamlamış olacağız. Bu yüzden önemli olan yaptığımız işin sürekli olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.