Tarım hangi sanayi kollarının gelişmesini sağlamaktadır?

Yurdumuzda tarım alanlarının büyük bölümünde tahıl tarımı yapılmaktadır. Bu durum hangi sanayi kollarının gelişmesini sağlamaktadır? Söyleyiniz.

Tahıl tarımıyla yetiştirilen ürünler; buğday, arpa, yulaf, çavdar, darı, mısır ve pirinçtir. Buğday, Pirinç ve Çavdar daha çok insanların beslenmesinde kullanılırken Mısır, Arpa, Yulaf  ve Darı daha çok hayvan yemi olarak kullanılmaktadır.

Tahıl tarımının yaygın olduğu bölgelerde, tahılı ham madde olarak kullanan sanayi kolları da gelişir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Tahıl tarımı ülkemizde özellikle İç Anadolu bölgesinde yaygındır. Bu yüzden un ve unlu gıda sanayisinin en çok geliştiği bölge İç Anadolu bölgesidir.

Yine nişasta sanayisi, makarna, irmik ve bulgur sanayisi, pasta ve bisküvi sanayisi İç Anadolu bölgesinde gelişmiştir.

 

Arpayı ham madde olarak kullanan bira sanayisi, tahılın işlenmesiyle elde edilen kepek ile hayvan yemi sanayisi de İç Anadolu bölgesinde gelişme göstermiştir.

Diğer tahıl ürünlerinden olan mısır ise glikoz, nişasta, yağ ve yem sanayisinin gelişmesini sağlamıştır. Mısır son yıllarda bitkisel yağ sanayisinde kullanılan önemli bir ürün olmuştur. Bu yüzden özellikle Akdeniz bölgesinde mısır üretimi buna bağlı olarak mısırı ham madde olarak kullanan fabrikaların sayısı artmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir