Tarihi şahsiyetlerden birini seçiniz.

Aşağıdaki tarihî şahsiyetlerden birini seçiniz. Seçtiğiniz kişiyi tanıtan bir konuşma hazırlayınız. Tarihî şahsiyetler: Fatih Sultan Mehmet, Uluğ Bey, Nasrettin Hoca, Pirî Reis, Mimar Sinan, Yunus Emre, Kâtip Çelebi.

Kâtip Çelebi

Kâtip Çelebi, sadece 17. Yüzyılın değil, tüm Türk Tarihinin en önemli bilim insanlarından biridir. Asıl adı Mustafa olan Kâtip Çelebi, 1609 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Abdullah Efendi, Enderun’da yetişmiş, silahtarlığın başkâtibiydi. Babası, Mustafa’yı 6 yaşına geldiğinde sarayda eğitim görmesini istemiş fakat izin verilmeyince tüm parasını yatırarak en iyi hocalardan özel eğitim almasını sağlamıştır. Bu sayede birçok alanda iyi bir eğitim gördükten sonra, 14 yaşında ‘Anadolu Muhasebesi Kaleminde’  kâtip olarak işe başladı. Babası ile beraber kâtip olarak, 4. Murat dönemindeki doğu seferlerine katıldı. Bu seferlerde ordu kâtipliğine atanan Mustafa, Kâtip Çelebi adını aldı.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İstanbul’a döndükten sonra arta kalan zamanlarında medrese de eğitim gördü. Öğretmenlik yaparak kazandığı para ile de özel kütüphanesini kurdu. Bu kütüphane padişahın kütüphanesinden sonraki en büyük ikinci kütüphaneydi.  Bu süre boyunca kendini okumaya adamıştı.  Yayınladığı ilk kitabı olan ‘Fezleke’ 1639 kadar olan önemli olayları anlatan bir bibliyografyaydı.  O dönemdeki en önemli tarih kitaplarından biri olmuştur.

1648 yılında hak ettiği halde terfi edilmeyince istifa etmiş olan Kâtip Çelebi, sonrasında çeviri eserler yazmıştır. 3 sene sonra tekrar sarayda göreve başlamıştır. Aynı sene İslam dünyasının basılı ilk coğrafya kitabı olan ‘Cihannüma’ adlı eserini, dünyanın dört bir yanındaki coğrafyacılara mektuplar gönderip bilgi toplayarak yazmaya başlamıştır. Yirmiyi aşkın yapıtı olan Kâtip Çelebi 1657 yılında kalp krizi sonucu vefat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir