“Tarihi şahsiyet” kelimesi neler çağrıştırıyor?

Tarihî şahsiyet” kelimesi sizde neler çağrıştırıyor? Söyleyiniz.

Tarihi Şahsiyet

Şahsiyet her insana göre değişiklik gösterir. İnsanların özelliklerine ve yapılarına göre farklı şahsiyetleri vardır. Tarihimiz boyunca yeryüzünde birçok insan yaşamıştır. Bunlardan bazıları akılda kalan önemli işler yapmışlardır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İşte unutmadığımız, faydalı işler yaptığını bildiğimiz, birçok buluşlar ve savaşlara liderlik yapan bu kişiler, tarihi şahsiyettir.

Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse; Büyük İskender tarihteki en büyük komutanlardan biridir. Dünyanın yarısını 13 yılda fethetmiştir. Tarihte birçok zaferler kazanmıştır.

Jul Sezar Roma komutanıdır. Roma’yı çok geliştirmiş, katıldığı savaşları zaferle sonuçlandırmıştır.

Cengiz Han Moğol hükümdarlığı yapmıştır. Ülkesinin sınırlarını arttırmak için zorlu mücadelelere girmiştir.

Fatih Sultan Mehmet genç yaşta tahta geçerek İstanbul’u düşmandan kurtaran bir Osmanlı padişahıdır.

Napolyon Bonapart Fransız komutandır. Bütün Avrupa’yı etkisi altına almıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, Türk ordusu ve Türk halkı için ülkeyi düşmanlardan kurtarmış önemli bir liderdir.

Yukarıdaki bütün liderler halkı için birçok önemli olaya katılmış, birçok zafer kazanmış insanlardır. Hepsini okulda tarih dersinde gördük. Neler yaptıklarını, ülkelerinin faydası için ne zorluklarla mücadele ettiklerini destansı bir yazı ile hep okumaktayız. İşte bunlar ve bunun gibi olan diğerlerinin hepsi birer tarihi şahsiyettir. Onların ülkeleri için yaptıkları olmasa şimdi hiç kimse bu konumda olmaz, başka devletlerin himayeleri altında yaşamak zorunda kalırlardı. Dikkatle yaşam hikayelerini okursak eğer, bir çoğu ya bir savaşta, ya bir cephede, ya da zafer kazandıktan sonra ölmüşlerdir. Çoğunun genç yaşta öldüğünü görürüz. Tarihi şahsiyetlerin kimler olduğunu öğrenip, hayat hikayelerini okuyalım ki ders alacağımız birçok şey olduğunu göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir