Tarihi bir olayı konu alan bir romanda anlatılanlarla tarihi gerçeklik bire bir örtüşür mü?

Soru: Tarihî bir olayı konu alan bir romanda anlatılanlarla tarihî gerçeklik bire bir örtüşür mü? Tartışınız. Tartışma şeklinde kısaca şöyle yazdık.

 

Tarihi insanların ilgisini çeken bir sosyal bilimdir. Geçmişteki insanların yaşadıkları, kahramanlıkları ya da aşkları merak edilmektedir. Bu konular üzerine yazan çizenler ise yalnızca tarihçiler ya da siyaset bilimciler değildir. Tarihi olaylar, edebiyatın da önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Tarihi olayların içinde yaşamış insanlar da hatıratlarının yanında dönemi anlatan romanlar yazmışlardır. Akademik kitap ve makalelere göre daha çok ve kolay okunan roman – tiyatro oyunu gibi eserler, tarihi olaylar hakkında genel bir izlenim oluşturmaya yarayabilmektedir. Ancak bu, eserlerdeki tüm olayların birebir geçmişte yaşanmış olduğu anlamına gelmemektedir. Bu mümkün değildir. Zira romanlar kurgusal metinlerdir ve konusu tarihi gerçekliklere dayandırılsa da yazanların hepsinin doğru olduğunu varsaymak bir hata olur.

 

Romanda karakterler ve olaylar üzerindeki hakimiyet yazardadır. Yazar, tarihi olay ve gerçekleri kendi zihin ve hayal dünyasından geçirerek dilediği şekilde kağıda dökmektedir. Gerçek olaylar, yazar tarafından yeniden yorumlanmış haliyle okuyucuya sunulmuş olur. Bunun yanı sıra roman türünün bilgilendirmek gibi bir kaygısı olmadığından ilgi çekici ve eğlenceli olması için, bazı olaylar değiştirilebilir ya da yaşanmamış ama o dönemin içinde olabilecek hayali olaylar eklenebilmektedir. Romandaki gerçekler insanların ilgisini yönlendirmek için iyi bir araç olsa da tarihi gerçeklere kaynak olarak gösterilmesi sağlıklı değildir. Tarihi olaylara dayandırılan romanlar, tarihi sevdirmek ve merak duyulmasını sağlamak için önemli olsa da, ne kadar gerçek oldukları konusu tartışmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.