Tarihi bir olayı anlatan bir tiyatro eseri gerçeği bire bir yansıtabilir mi?

Sorumuz: Tarihî bir olayı anlatan bir tiyatro eseri gerçeği bire bir yansıtabilir mi? Tartışınız. Olayı iki açıdan da ele aldık. 

 

Sanat eserlerinde genellikle ilham alınan nokta hayatın gerçekliği olmakta ve eserin gerçeğe ulaşmasına çabalanmaktadır. Tiyatro da bu sanat dallarından biri olarak insanı ve insanlığı insanlara yine insan kanalıyla anlatmaya çalışmaktadır. Ancak diğer sanat eserlerinde de görüldüğü gibi, anlatılan gerçek hayatta olduğu ham haliyle alınıp işlenmez çoğu zaman. Anlatılmak istenen gerçeklik insanlara etkileyici kalıplarla sunulmalıdır. Etkileyicilik var olduğu zaman verilen mesajın etkisi de daha büyük olmaktadır. Tiyatro eserlerinde de konu tarihi bir olaydan alınsa da bazı ekleme ya da çıkarmaların olması mümkündür. Bu tiyatro eserlerinin tarihi olayları çarpıttığı ve yanlış yansıttığı şeklinde algılanmamalıdır. İşlenilen gerçeklik yazarın süzgecinden geçerek en etkileyici, en çarpıcı yönleriyle sergilenir.

 

Ancak tam anlamıyla bir gerçeğin sergilenmesi pek mümkün değildir. Çünkü eserde yansıtılan gerçeklik düşsel bir gerçekliktir. Kurmaca gerçeklikle yoğrulan ama konusunu tarihten seçen oyunlardır bunlar. Tarihten alınan olaylar ile kişiler, yazarın kalemiyle kendi öz benliklerinden sıyrılarak yazar tarafından yeniden biçimlendirilir. Bu nedenle tiyatro eserinin gerçekliği de yazarın seyircilere sunmuş olduğu kendi gerçekliği olacaktır.

 

Ayrıca tiyatro oyunları insanlar için sergilendiğinden beğeni unsuru da ön plana çıkmaktadır. Bu beğeninin kazanılması için de yazar kimi değişikliklere gidebilmektedir. Gerçek olaylar üzerindeki düzeltme ve değiştirmelerin yanında, gerçekte yaşanmamış olay ve konuşmalar da eserde kendine yer edinebilir. Ancak eser tarihi olayla bütünüyle bağımsız da değildir. Tarihi olayın izinden kendi gerçekliğini yaratır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.