Suyumuzun tükenmemesi için nasıl davranmalıyız?

Suyumuzun tükenmemesi için nasıl davranmalıyız? İki tane örnek yazalım. Örnekleri açıklayalım.

Su hayatın kaynağıdır. Hücrelerin faaliyetlerini yerine getirebilmesi, besin öğelerinin  hücrelere taşınabilmesi için gereklidir. Kasların dengede kalabilmesi içinde öneme sahiptir. Suyun vücuttaki yararı fuzuli tüketimi sağlanırken bir kez daha düşünülmelidir.

Örnek 1: Su ile çalışan elektronik cihazları daha tasarruflu kullanmalıyız.

Ev içerisindeki pek çok ürün su ile birlikte çalışmaktadı. Bunların başında çamaşır ve bulaşık makinesi gelir. Ütü yaparken bile içerisine su koyarak çalıştırabilmekteyiz. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile beraber üretilen pek çok elektrik süpürgesi de su ile çalışmaktadır. Suyun yaşamımızda yaşamsal fonksiyonları bu kadar fazla iken kullanımında da oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Ev içerisinde kullanılan elektrik süpürgesi sulu sistemlerde çalışıyorsa daha çok toz toplama hanesi bulunan süpürge ile değiştirilebilir. Eğer bu mümkün değilse kapasitesini açmadan az miktarda su kullanmak gerekecektir. Elde yıkanabilecek ürünler bulunuyorsa bir kova içerisinde su biriktirerek sıkıntı oluştuğu durumlarda her gün bulaşık makinesini çalıştırmak gereği duyulmamaktadır. Her gün yıkamaya çalışmak çamaşır makinesinin saatlerce hem elektrik hem de su tüketmesine neden olacaktır. Buna da belirli bir sınırlama getirmek su tüketiminde tasarrufu beraberinde getirir.

Örnek 2: Arıza bulunan su musluklarını tamir ettirmeliyiz. Suyu tutabilmek için barajlar inşa edilmelidir.

Musluklar bozulabilir. Arıza durumunda damla damla akan musluklardaki su günlerce devam ettiğinde çok fazla ve gereksiz su tüketimine neden olacaktır. Ev içerisindeki tesisatlar kontrol edilmeli gerekiyorsa bir arıza tesisatına bakabilecek teknisyen çağrılmalıdır. Elektrik oluşumunu destekleyen barajlar yağmur suyunun toplanarak ev ve işyerlerinde kullanılacak bir hale gelmesini sağlayacaktır. Özellikle kış aylarında çok fazla yağışın olduğu bölgelere baraj yapımı suyun belirli bir alanda biriktirilmesi ve sonra kullanılmak üzere saklanmasını destekleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.