Sürekli şikâyet eden bir arkadaşınız olsaydı

Sahip olduğu şeylerden hiçbir zaman memnun olmayan, sürekli şikâyet eden bir arkadaşınız olsaydı onu bu huyundan vazgeçirebilmek için neler yapardınız? Örneklerle anlatınız.

Hayatta hepimizin değer verdiği şeyler farklıdır. Hepimizin ortak noktası yaşamaktır. Hayatı yaşamak; bazen zor bazen kolaydır. Bazen bazı durumlarda yaşadıklarımızdan hoşnut olmadığımız anlar olacaktır. Diyelim ki arkadaşımız sürekli bunu yapıyor. Ona sahip olduğu güzel şeyleri anlatmalıyız.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Örneğin; Sağlıklı olduğu için şanslı olduğunu anlatmalıyız en önemlisi bu. Görebiliyor olması. Doğadaki güzellikleri görebilmesi harika değil mi? Duyabilmesi. Sevdiği müziği dinleyebilmek çok güzel olmalı. Yürümek için bir bastona ihtiyacı olmadığı için şanslı. Koşabildiği için, konuşup iletişime geçebildiği için, ellerini kullanabildiği için çok şanslı olduğunu bunları sorunsuz yapabilmek için tüm gün hastanelerde olan insanlar olduğunu hatta bazı insanların bunlardan bir tanesi olmadan hayatını yaşamak zorunda olduğunu anlatmalıyız. Birisine sahip olduklarının değerini anlatırken ona sahip olamayan insanlardan örnek vermeliyiz; “bu senin sahip olduğun şey ve bak bu insan buna sahip olmak için nasıl çabalıyor üstelik sen buna çabasız sahip olmuşken bir de şikayet ediyorsun” şeklinde.

Hayatta mutlu olmak çok kolay aslına bakılırsa: Sadece bazen farklı taraftan bakmak gerekiyor. Sürekli şikayet edince sürekli bir mutsuzluk oluyor bu bir döngü haline geliyor. Baktığı açıyı değiştirmesi gerektiğini anlatmalıyız. İnsan bir kitaptan bir müzikten çok kolay mutlu olabilir. Tamamen kendi elimizdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir