Sümerler tarafından gerçekleştirilen yazının icadı tarihin başlangıcı olarak kabul edilir.

Sümerler tarafından gerçekleştirilen yazının icadı tarihin başlangıcı olarak kabul edilir. Sizce bunun sebepleri neler olabilir? Yazınız.

 

Tarihi, belirli zaman aralığındaki bölümlere ayırırız. Bu bölümlere tarih biliminde çağ adı verilir. Çağlar ise temel olarak tarih öncesi çağlar ve tarihi çağlar olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iki bölümü birbirinden kalın bir çizgiyle ayıran olgu ise yazının icadıdır. Tarih bilimi, belgeler üzerinde çalışmalar yapar ve bu belgelerde edindiği bilgileri diğer belgelerle sağlamasını yaparak dünya sahnesine sunar. Kısaca tarih bilimi kanıtlarla çalışır ve kanıt olması için de yazıya ihtiyaç duymaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

O dönemlerden itibaren yaşanan olayların yazılıp kayıt altına alınmasıyla beraber, yaşananları gelecek nesillere de aktarılması sağlanmıştır. Aynı zamanda yaşananların kayıt altına alınıp ihtiyaç olduğu zaman güvenilir bir olguya başvurulmak istenmiştir. Yazı öncesiyle uğraşan tarih disiplinleri de bulunmaktadır. Ancak bu disiplinlerin çalışmaları belgeler üzerinden değil, yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan buluntuların yorumlanması ile yapılmaktadır. Bu alanlar tarih biliminin alt disiplini olarak karşımıza çıksa da arkeoloji bilimiyle sıkı fıkı bir ilişkisi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.