Sübhâneke duasını ezberlememiz neden gereklidir?

Sübhâneke duasını ezberlememiz neden gereklidir?

  • Farz, vacib, sünnet ve nafile namazları kılabilmek için
  • Cenaze namazlarını kılarak Müslüman kardeşimize karşı vazifemizi yerine getirebilmek için
  • Allah’ı noksan sıfatlardan tenzih etmek, hamd edebilmek, adını şanını yüceltmek ve O’ndan (cc) başka ilah olmadığını ifade edebilmek için sübhaneke duasını ezberlemeliyiz.

Kul olan insanlar, Allah’a (cc) halini arz etmek, yardımını dilemek, ihtiyaçlarını veya isteklerini dile getirmek, O’nu (cc) noksan sıfatlardan tenzih ederek yüceliğini beyan etmek için dua eder. Dua etmek için belli bir standart yoktur aslında. Kul içinden geleni dini emir ve yasaklar çerçevesinde istediği gibi dile getirebilir. Gönlünden geldiği gibi dua edebilir. Fakat daha önce yapılmış ve kabul edilmiş dualarla niyaz etmek daha kolay ve daha doğrudur.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Hz. Adem (as) ilk insan ve ilk peygamberdir. Cennette iken yaptığı bir zelleden dolayı Allah u Teala O’nu (as) dünyaya göndermiştir. Dünyaya gelen Hz. Adem (as), Allah’ın kendini ve yaptığı zelleyi affetmesi için yakarmıştır. Rivayete göre Sübhaneke Duası, Hz. Adem’in yaptığı bir duadır. Sübhaneke ve diğer duaların yüzü suyu hürmetine Allah’ın Hz. Adem’i affettiği ifade edilir. Hz. Adem tarafından yapılmış ve kabul görmüş dua ile dua etmek daha doğru olacaktır.

Sübhaneke duası, Hz. Muhammed’in (sav) devamlı okuduğu, okunmasını ve ezberlenmesini tavsiye ettiği bir duadır. Peygamberimizin (sav), ümmetinin kurtuluşu için her şeyin en iyisini istediğini düşünürsek Sübhaneke duasını öğrenmek ve devamlı okumak bizim hayrımıza olacaktır. Ayrıca sübhaneke duası namazlarda okunduğundan farz ibadetimizi ve diğer nafile namazları yerine getirebilmek için ezberlememiz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.