Sübhâneke duasında hangi konudan söz edilir?

Sübhâneke duasında hangi konudan söz edilir? Belirtiniz.

Çoğumuzun çocukluğunda ilk ezberlediği dua Sübhaneke duasıdır. Ahenkli ve ritmik bir telaffuzu olan Sübhaneke duasını ezberlemek çok kolaydır. Ezberlenmesi kolay olan dua, dinimizin direği olan namaz ibadetinde defalarca okunmaktadır. Namazlarımızda okumak için sübhaneke duasını öğrenmek zorundayız. Ezberlediğimiz veya ezberleyeceğimiz Sübhaneke duasının içinde bolca tesbih yer alır.

Her yaşta herkesin ezberlediği sübhaneke duası, Allah’ın her türlü noksan sıfatlardan münezzeh olduğunu ifade etmektedir. İslam dininde imanın şartları vardır. Yani kişi inandım diyebilmesi için imanın şartlarını yerine getirmelidir. Bu şartlar 6 tanedir. En temeli ise Allah’ın var ve bir olduğuna inanmaktır. Allah’ın var ve bir olduğuna inan kişi geri kalan 5 şarta daha kolay iman eder. İşte Sübhaneke duasında; Allah’ın var ve bir olduğunun farklı şekilde ifadesi söz konusudur. Sübhaneke duasının anlamı şöyledir:

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

“Allah’ım! Sen(cc) bütün noksan ve eksik sıfatlardan uzaksın, münezzehsin. Seni her zaman böyle noksan sıfatlardan tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka ilah yoktur. “

Ve celle senaük yani “Allah’ım! Senin şanın yücedir” ifadesi sadece cenaze namazlarında okunur.

Bir kişi Allah’ı övmek, tesbih etmek, şükretmek, her türlü noksan sıfatlardan uzak olduğunu belirtmek istiyorsa Sübhaneke duasını okuması yeterlidir. Çünkü dua içinde; Allah’ın (cc) noksansız bir yaratıcı olduğu, övgüye layık olduğu, isminin çok yüce olduğu, O’ndan (cc) başka ilah olmadığı, O’nun (cc) her şeyden yüce olduğu açık ve net bir şekilde ifade edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir