Sübhâneke duası ne zaman okunur?

Sübhâneke duası ne zaman okunur?

Dua, kulun isteklerini, niyazını, yardımını Yüce Allah’a (cc) iletmesidir. İnsan olan bir kulların gücü her şeye ulaşmaz. Fakat Allah’ın gücü her şeye yeter. Bundan dolayı kul dua ile kulluğunu Allah’a arz eder. Kul kendi ifadelerini kullanarak dua edebilir. Fakat bizler bazen en doğru kelimeyi seçip, doğru cümlelerle dua etmesini beceremeyebiliyoruz. Bundan dolayı Kur’an’da, sünnetlerde, diğer peygamberlerin hayatlarında veya din büyüklerinin dillerinde olan duaları yaparak niyetimizi daha güzel ifade ederiz.

Sübhaneke Duası’nın, Hz. Adem’e (as) ait olduğu rivayet edilmektedir. Peygamber Efendimiz’in (sav) de her zaman okuduğu ve okunmasını tavsiye ettiği dualar arasındadır. Manasında, Allah’ın noksan sıfatlardan tenzih etme, isminin ve zatının yüceliğini övme ve Allah’tan başka ilah olmadığını duyurma olduğundan Sübhaneke çok değerli bir duadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Sübhaneke duası Allah’ı tesbih etmek isteyen herkes tarafından her zaman okunabilir. Fakat Sübhaneke duasının okunduğu ve okunması gereken birçok yer vardır. Sübhaneke’nin okunduğu yerler şuralardır:

  • Farz, vacib, sünnet ve nafile namazların hepsinde ilk rekatta, iftitah tekbirini aldıktan hemen sonra okunur.
  • İkindi namazının sünnetini kılarken, Tahiyyattan kalktıktan sonra üçüncü rekata başlarken Sübhaneke okunur.
  • Yatsı namazının sünnetini kılarken, Tahiyyattan kalktıktan sonra üçüncü rekata başlarken Sübhaneke okunur.
  • 4 rekatlik Teravih gibi nafile namazları kılarken Tahiyyatta, Salli ve Barik duaları okunup kalkıldığında üçüncü rekata başlarken Sübhaneke okunur.
  • Cenaze namazında birinci tekbirden sonra “ve celle senaük” kısmı eklenerek okunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.