Sübhâneke duası bize Rabb’imizle (c.c.) ilgili hangi bilgileri vermektedir?

Sübhâneke duası bize Rabb’imizle (c.c.) ilgili hangi bilgileri vermektedir?

Sübhaneke duasında verilen bilgiler:

  • Allah’ın eksiksiz noksansız bir yaratıcı olduğu
  • Övgüye layık olduğu
  • İsminin çok yüce olduğu
  • Allah’ın her şeyden üstün olduğu
  • O’ndan başka ilah ve yaratıcı olmadığı

Çevremizdeki 7’den 77’ye kadar kime sorarsak soralım herkesin bildiği dualar arasında Sübhaneke bulunmaktadır. Küçük yaşlardan itibaren anne babalar çocuklarına dua ezberletir. Sübhaneke, ezberlenen ilk dualar arasında yer alır. Bun nedeni namazlarda okunacak olmasından kaynaklanır. Dua ezberleri yapılırken öncelik namazlarda okunacaklardadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Sübhaneke, en çok ezbere bilinen ve en çok okunan bir duadır. İçinde tesbih vardır. Yani Allah’ı noksan ve eksik bütün sıfatlardan münezzeh kılan ifadeler bulunur. Bir kişi, Allah’ı noksan sıfatlardan tenzih etmek, O’nu (cc) övmek, O’na (cc) şükretmek ve O’ndan (cc) başka ilah olmadığını dile dökmek ve zikretmek istiyorsa Sübhaneke duasını okuması yeterlidir. Çünkü Sübhaneke duası bütün bu manaların hepsini içermektedir.

 

Kelimelerinin ahenginden dolayı Sühbaneke çok kolay ezberlenir. Küçük çocuklar dahi zorlanmadan ezberleyebilir. Ezberlenmesi kolay olduğundan basit bir dua gibi asla düşünülmemelidir. Zaten hiçbir dua basit değildir ve olamaz. Sübhaneke ezberlenmesi kolay fakat anlamı ve mahiyeti yüce bir duadır. Sübhaneke duasının anlamı şöyledir:

Allah’ım! Sen(cc) bütün noksan ve eksik sıfatlardan uzaksın, münezzehsin. Seni her zaman böyle noksan sıfatlardan tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka ilah yoktur. (ve Allah’ım! Senin şanın yücedir anlamına gelen Ve celle senaük ifadesi sadece cenaze namazlarında okunur)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.