Spor yapmanın çocuklara ve gençlere ne gibi faydaları olabilir?

Spor yapmanın çocuklara ve gençlere ne gibi faydaları olabilir? Arkadaşlarınıza anlatınız.

Spor yapmak, büyüyen çocukların fiziksel gelişiminin yanında sosyal ve psikolojik yönden de gelişimine katkı sağlar. Çocuklar için daha aktif bir yaşam oluşturur. Düzenli fiziksel aktivite ile çocuğun güç ve dayanıklılığı artar, kilo dengesi kolayca sağlanabilir.  Spor yaparak, hareketsizlik ve kilo fazlalığı ile ortaya çıkabilecek kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı ve diğer pek çok sağlık sorununun ortaya çıkması engellenebilir. Spor yapan çocuk, zamanını yönetmeyi öğrenir ve bu durum derslerinde başarılı olmasını sağlar.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bireysel yapılan sporlar; çocuğun özgüveninin ve sorumluluk alma yetisinin gelişmesine yardımcı olurken, takım sporları; dayanışmayı, yardımlaşmayı ve takım halinde hareket etmeyi öğrenmesine yardımcı olur. Çocuklar ve gençler için spor yapmak, stres seviyelerini azaltır, motivasyonlarını arttırır, hafıza ve öğrenme becerisini geliştirir. Günümüzde spor yapan gençler ve çocuklar her ne kadar fazla olsa da düzenli spor yapanlar yaşıtlarına göre daha farklı özelliklere ve becerilere sahip olurlar. Örneğin: refleksleri güçlüdür,  odaklanma yetisi yüksektir, sağlıkla ilgili daha az sorun yaşarlar, dışa dönük bireyler olurlar, hayatta hızlı karar verebilirler, zorluklarla daha kolay baş edebilirler.Hedef koymayı öğrenirler.

Spor yapan çocuklar ve gençler bedenlerini iyi tanıyabilir, vücutlarının neye eğilimli olduğunu daha erken yaşta öğrenebilirler. Bedenini tanıyan çocuk hangi spora daha yatkın olduğunu da bu sayede öğrenecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 Oy, Ortalama: 4,36 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir