Spor ve sağlık arasında nasıl bir ilişki vardır?

Spor ve sağlık arasında nasıl bir ilişki vardır?

Spor yapmak insan bedeninin dinçlik, sağlık ve elastikiyet kazanmasının en önemli nedenlerinden biridir. Spor kişinin;

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın
  • Kas sistemini
  • Sinir sistemini
  • Organik gelişimini
  • Zihinsel gelişimini
  • Ruhsal gelişimini
  • Sosyal gelişimini olumlu manada etkiler.

 

Spor yapan ve yapmayan yaşlıları kıyasladığımızda spor yapanların yaşlarına göre daha dinç, daha sağlıklı ve daha sosyal oldukları görülecektir. Spor yapan kişinin kas gruplarına bağlı olan lifleri, iskelet sistemi, sinir sistemi daha iyi çalışacaktır. Sporunu yapıp gelen kişiler evde boş oturana göre daha enerjik ve daha hareketlidirler.

 

Rakibini yenmesi için türlü oyunlar kurması gereken sporcuların düşündükleri taktikler ve teknikler zihinsel faaliyetlerin gelişmesine yardımcı olur. Stres ve sıkıntılı zamanlarda koşan veya spora giden kişiler üzerlerindeki negatif enerjiyi terleyerek atarlar. Ter vücuttaki toksinleri ve zararlı maddeleri atma refleksidir. Takım halinde yapılan sporlar kişileri sosyalleştirmekle kalmaz çevresindeki insanlarla daha iyi iletişim kurmasında da yardımcı olur. Hangi spor olursa olsun yapıldığında insanı canlandıracağı kesindir.

 

Durgun su kokuşur, akan su ise devamlı temizdir. İnsan vücudunun ¾’ü sudur. Suyun devamlı hareket halinde olması, içinde bulunan toksinleri atabilmesi için kesinlikle spora ihtiyaç vardır. Temiz havada yapılan spor ile alınan temiz hava ve oksijen bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sistemi ile güçlenen beden hastalıklarda daha kuvvetli tepki vererek sağlıklı kalmayı başarır. Tabi spor yaparken dengeli beslenmeye de dikkat edilmelidir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Oy, Ortalama: 4,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir