Spinoza’nın ahlak görüşünün insanın özgürlüğü açısından önemi nedir?

Spinoza’nın ahlak görüşünün insanın özgürlüğü açısından önemi nedir? değerlendiriniz.

 

Spinoza’nın Etiği, alçakgönüllü ve orijinal bir metafizikle açılıyor. Gerçekten de Spinoza’nın metafiziği üzerine Spinoza’nın magnum opus unvanının ne kadar açık bir şekilde duyurduğunu unutmanın kolay olduğu konusunda bu etik felsefenin bir eseridir. Matthew Kisner’ın İnsan Özgürlüğü Üzerine Spinoza adlı yeni kitabı, bu ihmali düzeltmeye yardımcı olur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Sadece Etik üzerine değil aynı zamanda Spinoza’nın ilk tezlerine ve daha sonra siyasi yazılarına dayanarak, Spinoza’nın cesur bir yüzünde insan özgürlüğü ile ilgilenen zorlu bir etik filozof olarak zorlayıcı bir portresini çizdi. Kisner, Spinoza’nın ahlaki teşkilat görüşünün karmaşıklığını tam anlamıyla rahatlatmayı başarır.  Spinoza’nın pratik felsefesini yönlendiren norm olan özgürlük üzerine odaklanıyor.

 

Spinoza’nın genel olarak özgürlük hakkında söylediklerinin bazıları insan özgürlüğünü imkânsız kılıyor. Örneğin, Etik’teki meşhur özgürlük tanımını kabul edin: “yalnızca kendi doğasının gerekliliğinden var olan ve tek başına hareket etmeye kararlı olduğu bu şeyin özgür olduğu söylenir”. Spinoza’nın ifadesinde, özgürlük bir şeyin etkisinin tamamen yeterli bir nedeni olmasını gerektirir. Ancak bu formülasyonlar insan özgürlüğünü engellemiş gibi görünse de Spinoza sürekli olarak insanların özgür ya da özgür olmak için yeterli sebeplere olabileceğini savunur.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın