Sözler gerçeğin, tahminler olacakların yerine geçebilir mi?

Sözler gerçeğin, tahminler olacakların yerine geçebilir mi? Yorumlayınız.

Sözler söylenenlerin gerçekliğinin, tahminler olması beklenen durumların temsilcileri konumundadır. Ancak her söz gerçek olacak diye bir şey olmadığı gibi, her tahminin de yaşanacağı anlamına gelmez. Bu kavramlar, birbirlerinin yerine kullanılamayacak kadar ayrıdır. Sözlerin gerçekliği ve yapılan tahminin doğruluğu, sonradan teyit edilebilmektedir. Sözlerin ve tahminlerin bir anlamı olması için, sonucun takip edilmesi önemlidir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Söz oluşturma işlemi, insanlar tarafından yapıldığından yanılma ve yalan ihtimali atlanmamalıdır. Bu da gerçeğin yerine geçmesine en büyük engellerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerçeğin gözlenmesinde de esas unsur, maddeler dünyasındaki yansımalarıdır. Deneysellik ve kontrol edilebilme bu noktada önem kazanır. Yani sonuç odaklı bir çalışma yürütülmesi gerekmektedir.

 

Örnek vermek gerekirse, sevdiğiniz bir spor müsabakasını izliyor ve iki takımdan bir tanesinin kazanacağını tahmin ediyorsunuz. Geleceği bilmek mümkün olmadığından, bu yalnızca o anki verileri değerlendirerek en yüksek olasılık üzerinden tahmin yapmaktır. Ancak yeneceğini söylediğiniz takımın başarı etkenlerinin tersine dönmesi, son dakikalara kadar ihtimal dahilindedir. Şanslı bir ana denk geldiniz ve tahmin ettiğiniz takım kazandı. Peki, bu sonuç yalnızca sizin tahmininiz üzerine mi gerçekleşti? Hayır.

 

Bu, tahminin gerçekleştirilme sürecindeki etkenleri ve durumları dikkatle gözlediğiniz ve bu doğrultuda en mantıklı çıkarımı yaptığınız anlamına gelir. Ancak bu çıkarımın yapılmasını sağlayan etkenler değiştiği zaman tahminlerde tutarsızlık yaşanabilmektedir. Yani yenileceğini tahmin ettiğiniz takımın ani bir atakla öne geçmesi de mümkündür. Bu nedenle tahminler olacakların önüne geçmez. Gerçeklerin yerini de sözler alamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.