Söz uçar yazı kalır sözünü açıklayan bir metin yazınız.

Söz uçar yazı kalır sözünü açıklayan bir metin yazınız.

Beynimiz, ön, arka ve orta beyin olmak üzere üç bölümden oluşur. Ön beyinde bulunan şakak (temporal) lobda hafıza merkezi bulunur. Duyduğumuz sesler, gördüklerimiz, kokusunu aldığımız yemekler ve daha bunun gibi bir sürü şey bu bölgede hafızamıza kaydedilir. Bir sözü duyduğumuzda yalnızca işitme kanalından bilgiyi almış oluruz.

Hem duyup hem yazarsak yan (parietal) lobda bulunan okuduğunu anlamayla ilgili olan merkez ve ayrıca arka (oksipital) lobda bulunan görmeyle ilgili olan merkezimiz de çalışır. Kanal sayısını arttırdığımızda hafıza merkezimiz için de depolaması daha güçlü bilgiler sağlamış oluyoruz. Bu nedenle uzun bir süre içerisinde hatırlamamız gereken şeyleri yazarak ve tekrar ederek iyice öğrenmeliyiz. Yalnızca işitme duyumuza güvenmek uzun vadede pek de sağlıklı sonuçlar ortaya çıkarmayabilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Hafızamızı dolap gibi düşünebiliriz. Dolaba koyduğumuz giysiler de öğrendiklerimiz ve hatırlamamız gerekenler olsun. Dolaba beş tane kazak koyduğumuzu düşünelim, koyduğumuz ilk kazak en altta kalacak. Onu arada çıkarıp giymezsek en altta unutulup gider. Yeni gelenler her zaman daha kolay hatırlanır.

Öğrendiklerimizi de unutmamak için onları sürekli tekrarlayıp hafızamızı çalıştırmalıyız. Ayrıca sadece dinlemekle kalmayıp bir de not aldığımızda sonuçta elimizde somut bir kaynak da olacak ve onu yok etmediğimiz sürece hatırlamamız da kolay olacaktır. ‘’Söz uçar yazı kalır’’ sözü bu şekilde yorumlanabilir. Hafızamız da zorlandıkça daya başarılı çalışmaya başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.