Sosyoekonomik ve kültürel çevre benzeştiği ölçüde insanların beğenileri de benzer olabilir mi?

Sosyoekonomik ve kültürel çevre benzeştiği ölçüde insanların beğenileri de benzer olabilir mi? Tartışınız.

Sanatsal beğeniler, kişiden kişiye değiştiği gibi her döneme çağa göre de değişebilir. Aynı kültür yapısına sahip olan insanlar, farklı çağlarda yaşadıkları için sanatsal beğenileri farklı olabilir. Örneğin; 15. Yüzyıl’daki sanat eserlerini beğenenler 21. Yüzyılda yaşayan kişiler tarafından beğenilmeye bilir. Bu da sanat eserlerinin beğeni konusunu daha çok yaşanılan zaman dilimiyle alakalı olduğudur.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Diğer etkenler ikinci planda kalır diyebiliriz. Ancak burada dikkat etmemiz gereken diğer bir hususta vardır. O da kişilerin beğenilerinin sosyo-ekonomik durumları ve kültürel çevrelerinin de etkileyebileceği durumudur. Bir kişi yaşadığı çevreden ve edindiği kültürden mutlaka etkilenir. Bunun yanı sıra kişinin ekonomik durumu ve yaşadığı sosyal çevrede, zihin gelişimini etkilediği için tercihlerini de etkiler.

Ancak bunu genelle yaymak yanlış olur. Çünkü kişilerin sanata karşı bakış açıları bazı durumlarda farklı olabilir. Yani aynı çevrede ve aynı kültürde yetişmiş kişilerin bir sanat eseri hakkında ki görüşleri her zaman aynı olmayabilir. Bu aslında doğal bir durumdur. Güzel bir söz vardır; “Renkler ve zevkler tartışılmaz” diye. İşte tam da bu noktada insanların zevk anlayışları çoğu zaman birbirine uyuşmaz ve bazen iki kardeş bile farklı şeyleri beğenebilir. Sonuç olarak diyebiliriz ki; sosyoekonomik ve kültürel çevre benzeşse bile insanların beğenileri bazen aynı olabildiği gibi bazı durumlarda aynı olmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.