Sosyal medyada karşılaşılan bilgilerin güvenirliğini ve değerini belirleyebilecek ölçütler nelerdir?

Sosyal medyada karşılaşılan bilgilerin güvenirliğini ve değerini belirleyebilecek ölçütler nelerdir?

İnternetin hayatımızın bir parçası olduğu bu zamanlarda bilgilerin güvenliği konusu büyük bir tartışma haline gelmiştir. Sosyal medyada karşılaştığımız yalan haberlerin sayısı arttıkça bu tartışma dağ gibi büyümektedir. İnsanlar önlerine çıkan her bilgiyi zamanla sorgulamadan kabul etmektedir. Bu gibi durumlar oldukça yanlış yönlendirme ve bilgilendirmeler artmaktadır.

Alışılan bu hazırcılıkla beraber uzmanlar sosyal medyadaki bilgi kirliliğinin hat safhaya geldiğini söylemekte ve sosyal medya kullanımının yanlış yapıldığını belirtmektedir. Hatta “sosyal medya trolleri” olarak tabir edilen çok sayıda kişinin bilinçli bir şeklide insanları istedikleri doğruya inandırmak istemeleri ve toplumu yanlış yönlendirmek için her türlü yalan ve iftirayı ortaya attığı da bir gerçektir. Burada bize düşen her ne olursa olsun doğru bilginin peşinden gitmek ve anlamadığımız konular hakkında aha detaylı araştırmalar yapmak olmalıdır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bilgiyi bulmanın hiç bu kadar kolay olmadığı zamanlarda niye doğru bilgi bulamıyoruz, bulduklarımıza nasıl inanacağız? Bu sorular kafamızı kurcalarken şunlara dikkat etmeliyiz: Haber kaynağı neresi, bu yazı uzmanlar tarafından mı yazılmış, paylaşılan bilgiler hangi sitelerce (kurumsal mı değil mi).  Haber kaynağının neresi olduğu bilinmeyen ve güvenilir olmayan sitelerden yayılan bilgilere her zaman şüpheyle bakmalı ve doğru bilgiye ulaşmak için gayret etmeliyiz. Bugün internette yayınlanan birçok bilginin şüpheli ve yanlış olduğu birçok uzman tarafından söylemektedir.

Sağlıktan eğitime, siyasetten magazine kadar daha birçok alanda ortaya atılan görüşler maalesef toplumun büyük bir bölümünü yanlış bilgilendirmekte ve buda gelecek zamanlar için büyük ir tehlike oluşturmaktadır. Bu söylenilenlere dikkat edildiği takdirde doğru bilgi edinmiş olmaktayız. Eğer sorgulamadan bilgi edinirsek bize hiçbir katkı sağlamamakla beraber kötü etkileri de olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir