Sosyal devlet ilkesinin gereği olarak ülke çapında uygulanabilecek bir proje

Sosyal devlet ilkesinin gereği olarak ülke çapında uygulanabilecek bir proje teklifi hazırlayarak sınıf panosunda sergileyiniz.

Sosyal devlet; vatandaşların sosyal ve ekonomik durumları ilgilenen, vatandaşlarına asgari bir hayat seviyesi sağlamaya çalışan, bunların yanında adaleti ve sosyal güvenliği de temin edecek çalışmalarda bulunan devlete denir. Kısacası devletin vatandaşının sosyal ve ekonomik haklarını düşünerek oluşturulmuş yönetim şeklidir.  Sosyal devlet ile ilgili tanım daha da genişletilebilir. İlk olarak sosyal devletin tanımı 1870’lerde Bismark idaresindeki Almanya’da ortaya çıkmıştır.  Sosyal devlet anlayışında fırsat eşitliği, gelir dağılımı ve asgari hayat şartlarını vatandaşlarının sağlamaları için sorumluluk üstlenmeleri sosyal devletin önceliklerindendir. Sosyal devletin özelliklerinden biri de zor durumda olan kişilerin ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmasıdır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Sosyal devlet ilkesinin gereği olarak ülke çapında şöyle bir proje hazırlanabilir; sokaklarda yaşayan ve kalacak yeri olmayan, kimsesiz, ihtiyaç sahibi, kötü hayat koşullarına sahip olan kişiler için barınmaları için yerleşim yerleri oluşturulabilir. Bu barınma yerlerinde gün içerisinde belli saatlerde sıcak yemek de verilebilir. Bu kişilerin beceri ve yeteneklerine göre bir işte istihdam edilebilir ya da yeteneklerine uygun bir iş öğretilerek bir işe yerleşmesine yardımcı olunabilir. Bu kişiler bir işe yerleştikten ve maddi ihtiyaçlarını görebilir hale geldikten sonra kendine ait bir eve geçmesi sağlanabilir. Böylece sokakta kalmış birçok insan topluma kazandırılmış olunur. Ayrıca sokaklarda yaşayan ve kötü hayat koşullarına sahip birçok insan kendi kendine yetebilen bir birey olması için desteklenmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir