Soru nedir?

Soru; herhangi bir konuya karşı oluşan merak duygusu sebebiyle oluşan kalıp cümlelerdir. Soru sormak genellikle “merak” kavramı ile ortaya çıkmaktadır. İnsan merak ettikçe öğrenen ve bu öğrenme sürecini soru sorarak tamamlayabilen bir varlıktır.

Soru; sorunun oluşmasını engelleyen veya sorunu halletmeye yarayan tekniktir. Sorunlu olan ya da anlamlandıramadığımız konunun üzerine gidip sorular sorarak anlama sürecine geçmenin hayatı anlamlandırma bilmenin ilk basamağıdır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Soru, zihnimizde dönüp dolaşan, belki cevap alınmadığında tatmin olunamayan ve de bundan dolayı da daha çok arayışa geçmemizi sağlayan bir tetikleyici faktördür.

 

Biz özellikle küçük yaş guruplarında doğru davranış halini daha çok görmekteyi. Küçük çocuklar sürekli olarak soru sorma ve hayatı keşfetme eğilimindedirler. Büyük biri küçük bir çocuğun hal ve tavırlarını ve hayata bakış açısına dikkat ederek aslında kendi hayatına karşı daha çok hevesli ve istekli olabilir ve merak duygusunu daha da arttırabilir ve kendi dünyasında yeni bir keşif yapabilir.

Soru sorma kavramını biraz daha maddeleştirmek gerekirse bir matematik probleminin çözüm yoluna kavuşabilmesi için önce bir soru sorulur. Sorulan soru zihinde anlamlandırmaya çalışılır. Ardından birkaç çeşit çözüm yolu ile beraber sorunu çözüme kavuşturulur. Hayatı da böyle düşünebiliriz. Aslında hayatımıza yön veren şeyler sorduğumuz sorulardır. O yüzden denir ki; sorulan soru için kalitesi de oldukça önemlidir çünkü hayatın içerisinde sana yön verecek olan cevabı hayat kalitenizi artıracak olan o doğru soruyu bulmak önemlidir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın