Sokak hayvanlarına yardım etmek neden önemlidir?

Sokak hayvanlarına yardım etmek neden önemlidir?

Tüm canlılar yeryüzünde belirli bir denge içerisinde yaşar. Ancak insanların doğaya tamamı ile egemen olması, kendi çıkarları doğrultusunda değiştirmek istemesi sonucu değiştirerek doğal dengeyi bozmuştur. Sokaklarda yaşayan havanlar bu olumsuz durumun en belirgin örnekleridir. Genelde evcil olarak alınan hayvanların sokağa bırakılması, sokaktaki hayvanların sürekli üremesi artan sorunları beraberin de getirmektedir. Evde bakılan ve sonrasında sokağa atılan hayvanlar yaşamsal becerileri gelişmediği için kısa süre içerisinde ölmektedir. Öncelikli olarak herkesin bakmayacağı hayvanı almaması gerekmektedir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Sokakta yaşayan hayvanlar açlık çektiği ve uygun olmayan ortamlarda yaşadıkları için birçok çöpleri karıştırarak beslenmektedir. Bu durum pek çok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Bu durumları önlemek için sokak hayvanlarına yardım edilmesi gerekmektedir. Bunun için barınaklardan hayvan alarak evde bakımını üstlenmek çözüm olabileceği gibi sokak hayvanlarına bir kap yemek ve su vermekte problemi birazda olsa çözebilmektedir.  Canlı piramidinde en güçlü form olan insanların sokak hayvanlarını koruması, sağlıkları ile ilgili olarak desteklemesi, beslenmelerine olabildiğinde yardımcı olmaları oldukça önemlidir. Böylelikle sokaktaki canlıların yaşam süreleri uzayacak, daha sağlıklı olacak ve ekosisteme fayda sunacaklardır.

Sokak hayvanlarına yardım etmenin bir diğer önemli yanı ise çocuklara örnek olmakla yakından ilgilidir. Yetişkin bireylerin öncelikle kendi çocuklarına hayvan sevgisini kazandırmaları, hayvanların da canlı olduğu ve korunmaları gerektiği bilincini aşılamaları gerekmektedir. Böylelikle hayvanları korumayı gelecek nesiller de öğrenecek ve devam ettirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir