Sokak hayvanları için neler yapılabileceğini arkadaşlarınızla tartışınız.

Sokak hayvanları için neler yapılabileceğini arkadaşlarınızla tartışınız.

Etrafımıza şöyle bir göz attığımızda bizim dışımızda birçok canlının yaşadığını görebiliriz. Bu canlıların bazıları beslenme, barınma ve korunma gibi ihtiyaçların kendileri karşılayabilirken bazıları ise gereksinimlerini karşılamak için insanlara ihtiyaç duyabilir.

Peki hiç düşündük mü etrafımızdaki canlılar için biz ne yapabiliriz? Yapmamız gereken ilk iş canlıları fark etmek. Bunu yaptıktan sonra onların beslenme, barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için girişimlerde bulunabiliriz. Örneğin sokak kedileri ve köpekleri için çeşitli yerlere mama ve su bırakabiliriz. Ayrıca hayvanların hava şartlarından olumsuz etkilenmemeleri için çeşitli malzemelerden evler yaparak bunları sokakların uygun yerlerine koyabiliriz. Özellikle yaz aylarında kuşların su içebileceği ve yiyecek yiyebileceği kapları ulaşabilecekleri yerlere koyabiliriz. Kuşların soğuk havalarda barınacakları yuvaları ağaçların dallarına asabiliriz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Sokak havyalarının temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra sağlıkla ilgili sıkıntılara da el atmamız gerekir. Bakıma muhtaç hayvanlar öncelikli olmak üzere sokaktaki hayvanların aşı, muayene gibi durumlarına eğilmeliyiz. Sokakta yaşayan kedi ve köpek sayısının artmaması için çeşitli yardım kuruluşlarından yardım alarak hayvanların kısırlaştırılmalarını sağlayabiliriz.

Biz üzerimize düşeni yaptıktan sonra çevremizdeki insanları da bilinçlendirmeliyiz. Bunun için sosyal sorumluluk projeleri yapabiliriz. Çocuklara erken yaşta bilinç kazandırmak için okullarda söyleşiler düzenleyebiliriz. Sosyal medya hesaplarından sokak hayvanlarının durumlarına dikkat çekecek paylaşımlar yapabiliriz. Tüm bunları yaparken önceliğimiz bu dünyanın sadece biz ait olmadığını fark etmek olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir