Size göre özgürlük nedir?

Size göre özgürlük nedir? Anlatınız.

 

Bana göre özgürlük; herhangi bir zorlamaya,  kısıtlamaya bağlı olmaksızın düşünme ya da davranma, herhangi bir şarta asla bağlı olmama durumudur. Özgür irade, adalet, kamu hakları, bireysel özgürlük, ifade özgürlüğü, politik özgürlük, özerklik, ahlaki sorumluluk ve öz irade gibi kavramları karşılayabilen geniş bir anlama sahiptir. En kısa tabiriyle ‘kendi hareketlerini kontrol edebilme niteliği’ olan özgürlük, genel olarak tatmin edilememiş bir kavramdır. Maalesef insanlar tam olarak özgürlüklerine ulaşamamıştır. Her ne kadar bireysel olarak özgürlükten bahsedilse de ‘birey’ özgürlüğün küçük bir bölümüdür.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Toplum dolayısıyla var olan ve asırlardır biyolojik bir geçmişe dayanan insanın özgürlük açısından ‘küçük’ etkinlikleri vardır. İnsanlık ‘özgürlük’ ifadesiyle demokrasilerde ya da aydınlanma sonrası toplumlarda tanışmıştır. Herkes bu kavramı öğrenince özgür olmak istemiş fakat bazı kişiler en baştan vazgeçmiş çok az kişi özgür olmak için çaba göstermiştir. Eğer halk özgür olmak istemiyorsa, onlar için yoğrulan halk tarafından eğitilen kişiler de özgürlük talebinde bulunmaz. Özgürlük sadece farklı düşünen kişilerin diğerlerini harekete geçirmesiyle talep edilir. giderek artan özgürlük talebi ortaya çıkmış ve nihayetinde tüm insanların bireysel özgürlüğü birleşmiş milletler üyelerince söz verilerek temel bir hak olmuştur. Kağıtüzerinde özgürlük kavramı vardır. Kendimizi özgür olarak da görüyor olabiliriz. Fakat tarih boyunca felsefeyle ilgilenen kişiler bunun pek mümkün olmadığını savunur.

 

Kısacası özgürlük; kişinin kendi kurallarına göre, istediği şekilde hareket etmesidir. Şunu da unutmamak gerekir ki özgürlük bizim olduğu kadar başkalarının da hakkıdır. Dolayısıyla da kendi özgürlüğümüzü kullanırken başka kişilere asla zarar vermemeliyiz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 5,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir