Sizce Seyit Onbaşı’ya dört insan gücü veren duygunun kaynağı ne olabilir?

Sizce Seyit Onbaşı’ya dört insan gücü veren duygunun kaynağı ne olabilir?

Seyit Onbaşı o dönemde Koca Seyit lakabıyla bilinirmiş.

Babayiğit bir adammış. Günümüzde yapılan incelemelere göre Seyit Onbaşı ancak 4 kişinin zorlukla kaldırabileceği top mermisinin tek başına kaldırmış, taşımıştır. Bunun nedeni maneviyattır. Bunun nedeni vatan millet aşkıdır, imandır, azimdir, duadır. Seyit Onbaşı bu iman, vatan aşkı ile topu kaldırabilmiş, taşıyabilmiştir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Seyit Onbaşı’ya dört insanın gücünü veren manevi kuvvet vatan aşkından başka ne olabilir? Canlandıralım. Seyit Onbaşı’nın bulunduğu bataryada ilk etapta durumlar iyiydi. Savaşın ilerleyen sürecinde İtilaf Devletleri Çanakkale’yi geçmek için zırhlı gemileriyle geldiklerinde yeterince silah ve cephaneden yoksun Türk askeri birer birer şehit oluyordu. Şehitler arttıkça ateş hattı Seyit Onbaşı’nın yer aldığı birliğe kadar gelmişti.

 

Askerlerin şehit olduğu, yaralandığı bu birlikte Seyit Onbaşı cephaneliğin yok olduğunu, top mermisi taşıma düzeneğinin de hasar aldığını gördü. Bu durumda bir şeyler yapmalıydı. Çanakkale geçilmemeliydi, vatan kurtarılmalıydı. Vatanın kurtuluşu Seyit Onbaşı’nın yapabileceği şeye kalmıştı. Vatan aşkıyla dolu olan Seyit Onbaşı ölüm uğruna da olsa top mermisini taşımalı, düşman zırhlılarını vurmalıydı. Azim, kararlılık ve vatan aşkı ile Seyit Onbaşı ancak dört kişinin taşıyabileceği top mermisini dualar eşliğinde sırtladı, taşıdı, top düzeneğine yerleştirdi. Bir yiğit insan vatanı kurtardı. Hepimiz Seyit Onbaşı gibi vatanımızı sevmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir