Sizce insan yardım almadan hayatını sürdürebilir mi?

Sizce insan yardım almadan hayatını sürdürebilir mi? Niçin?

Yardım ve yardımlaşma bu iki kavram insanın var olduğu ve insanların bir araya gelerek toplumları oluşturduğu bir ortamda muhakkak ki var olması gerekmektedir. Bir kişiye herhangi bir ihtiyacından dolayı yardımda bulunmak onun ihtiyaçlarını gidermek, insani görevimizdir. Biz buna insanların birbiri içinde birbirlerine ihtiyacı olduğu herhangi bir anda yardım etmelerine yardımlaşma demekteyiz. Tek başına olunan bir konumda iken kişi; yardım kavramından söz edilemez. Çünkü bu ikinci bir kişiyi gerektirir.

Bu yüzden eğer kişi toplum içerisinde var olacaksa ve belli bir görevi bulunuyorsa yardım kavramını muhakkak ki hayatının bir köşesinde bulundurması gerekir. Çünkü bir gün ya kendi ihtiyacı olacaktır ya da bir başkasına yardım etmek durumunda kalacaktır. O, insani bir görevdir ve insani bir vasıftır. Karşımızdakinin yükünü hafifletmek, yardımcı olmak ileride yine bizim dışımızda gelişen olaylarda büyük yükler altında kaldığımızda yanımızda kişinin bize yardım etmesi ile beraber o gücü hafifletebiliriz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

O yüzden diyoruz ki kişi yardım almadan yardımlaşmadan hayatta var olabilmesi mümkündür. Bu büyük sorumluluklar getireceği için bu büyük zorluklar altında kalabileceği için yaşaması oldukça zor olacaktır. En sağlıklı olanı kişinin yardım alarak ve yardım edecek bir hayat düzeni oluşturmasıdır.

Bunun için diyebiliriz ki; sonuç olarak insan başkalarından yardım almadan da hayatını, varlığını sürdürebilir. Fakat çok büyük zorluklar çekebilir. Hayatının belli dönemlerinde zorluk yaşamamış, zorlukların altından tek başına kalkabilen kişi sayısı çok azdır. İnsanın fıtratı gereği de kendi gücünü aşan ve başkasının yardımı ile aşabileceği bazı sorunlar olabilir. Bunun için diyoruz ki insan, yardım alarak hayatını daha rahat sürdürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.