Sizce hukuk, ahlak olmaksızın toplumsal huzuru sağlayabilir mi? Niçin?

Sizce hukuk, ahlak olmaksızın toplumsal huzuru sağlayabilir mi? Niçin?

Hukuk ve ahlak arasında tarih boyunca her zaman bir ilişki olmuştur. Bu ilişkide bazı dönemlerde ahlak biraz daha ağır basmış ve hukuk ahlaka göre belirlenmiştir. Bazı dönemlerde ise hukuk ahlaktan tamamen sıyrılıp sadece akıl ve mantığa dayanarak kurallar koymaya çalışmıştır.

Ahlakın hukuk kurallarını belirlediği dönem kilise etkisindeki Orta Çağ Avrupası ve İslam hukuku etkin olan Osmanlı Devleti’dir. Bu dönemlerde din hukuk kurallarının belirlenmesinde birinci ölçüttür. Dolayısıyla hukuk kuralları bizzat ahlak kurallarına göre belirlenmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Rönesans ve Reform hareketlerinden sonra ise hukuk kuralları belirlenirken sadece akıl ve mantık esas alınmış, ahlak ve din kuralları göz ardı edilmeye çalışılmıştır. Bu dönem ikinci dünya savaşının bitimine kadar sürmüştür. İkinci dünya savaşı döneminde Nazilerin yaptıkları şeyler bu durumun değişmesine sebep olmuştur. Nazilerin ahlak ve din kurallarını içerisinde barındırmayan kaynağını yalnızca akıl ve mantıktan alan hukuk kuralları dünya tarihine çok kara bir leke olarak yansıyan olaylara sebebiyet vermiştir. Naziler milyonlarca insanı katlederken bunu ahlak kurallarını barındırmayan hukuk kuralları ile yapmıştır. Bu dönemden sonra hukuk kuralları ve ahlak kuralları arasındaki ilişkinin nasıl olması gerektiği tekrar tartışılma başlamış ve hukuk kuralları düzenlenirken bu kuralların ağır ahlak kurallarına da aykırı olmaması gerektiği konusunda da bir mutabakata varılmıştır. Ağır ahlak kuralları toplumun tamamının benimsediği ve kabul ettiği ahlak kurallarını ifade etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir