Sizce halı, kilim, nakış vb. ürünlerde “sanat” diye adlandırabileceğimiz ögeler var mıdır?

Sizce halı, kilim, nakış vb. ürünlerde “sanat” diye adlandırabileceğimiz ögeler var mıdır? Tartışarak belirleyiniz.

Sanat, bir düşüncenin ya da duyguyu karşıya aktarabilmektir. Sanat denince akla resim, şiir, heykel gelebilir. Ancak Türk tarihi incelendiğinde resim ve heykel sanatlarında çok fazla eser bulunmamaktadır. Bunun yerine geleneksel el sanatları ile karşılaşılmaktadır. Halı, kilim, nakış vb. sanat mıdır diye düşünülmektedir.

Bana göre halı dokumacılığı, kilim dokumacılığı, nakış birer sanattır. Böyle düşünmemin nedeni ülkemizde bulunan pek çok müzede halı dokumaları sergilenmektedir.Halı ve kilimler üzerinde bulunan motifler bulunduğu döneme ait bir duyguyu ya da durumu yansıtmaktadır. Örneğin; Selçuklu döneminden kalan halı dokumaları ile geçmiş ile bir bağ kurabiliriz. O dönem hakkında bazı bilgilere ulaşabiliriz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Halı dokumacılığı kadar kilim dokumacılığı günümüzde çok önemlidir. Babaannelerimiz anneannelerimizin evinde kilimler görmüşüzdür. Kilim, Orta Asya’dan başlayıp günümüze kadar gelmiş bir el sanatıdır. Göçebe hayat yaşayan Türkler hava şartlarından korunmak için kullanmışlardır. Kilimlere dokunan motifler her yöreye özgüdür. Sahip olduğu bu özgünlükten dolayı sanattır. Kilim ve halı dokumalarına dikkatli bakıldığında bence duvardaki bulunan bir tablodan farkı yoktur.

Nakış, bir kumaş üzerine çeşitli ipler ile motif yapılmasıdır. Nakış işleyen bir kişi motiflere duygu ve düşüncelerini de yansıtmaktadır. Nakış işlemeleri Selçuklu dönemi ve Osmanlı döneminde yazılan kitapları süslemek için kullanılmıştır. Nakış işlemekte bir sanattır. Çünkü duyguyu yazıya, fırçaya değil ipliğe dökmektedir.

Halı, kilim, nakış dışında ebru sanatı, çinicilik, minyatür gibi pek çok geleneksel el sanatlarımız bulunmaktadır. Bu sanatların eserleri kültürümüzde çok önemli yerleri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.