Sizce günlük konuşmalarımızda çoğunlukla hangi dini ifadeler kullanılmaktadır?

Sizce günlük konuşmalarımızda çoğunlukla hangi dini ifadeler kullanılmaktadır?

İnsanlar konuşarak anlaşır. Konuşmak için kullandığımız dil, iletişimin en temel aracıdır. İnsanların duygu ve düşüncelerini anlatabilmesi için konuşması gerekir. Kültürel değerler ve din, konuşma dilimizi etkiler. İslam dini, insanın hayatının her anında yer aldığından dolayı dilimizdeki kelimeleri etkilemesi çok normaldir. Bazı dinler sadece ibadetten ibarettir. İbadetin dışında hayatta yer almadığından inananların konuşmalarına yansımaz. Oysaki İslamiyet’i etkisini okuduğumuz kitaplarda, şarkılarda dahi görebiliriz.

Günlük konuşmalarımızda çoğunlukla kullandığımız bazı dini ifadeler vardır. Bu ifadeler arasında; cennet, cehennem, ezan, namaz, cami, inşallah, maşallah, Allah’a emanet ol bulunmaktadır. Cennet, güzelliklerin sembolüdür. Güzel bir yer gördüğümüzde cennet gibi bir yer deriz. Çünkü cennet, sonsuz güzelliklerin toplandığı yerdir. İnsan dünya hayatında Allah’ın rızasını ve cenneti kazanmak için ibadet etmektedir. Cennet bizlere güzellikleri hatırlattığından dolayı dilimize yerleşmiştir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Cehennem, yaptığımız kötülüklerin karşılığını göreceğimiz yerdir. İnsanın aklına gelebilecek bütün kötülük ve zorluklarla doludur. Bundan dolayı kötü bir yere girildiğinde cehennem gibi yer deriz. İnsanı, kötülüklerden uzaklaştırmak için din bazen korkutucu öğeleri kullanır. Cehennem de korkutucu öğelerden biridir. Kötü bir söz söyleyen veya yanlış bir harekette bulunana hemen cehennem hatırlatılarak yanlışından dönmesi öğütlenir.

Namaz ve ezan günde 5 defa hayatımızda olduğu için kullanmamak mümkün değildir. İnşallah, Allah’ın izniyle anlamına gelir. Olmasını istediğimiz veya olmamasını arzu ettiğimiz şeylerde inşallah kelimesini kullanırız. Maşallah ise şayet Allah dilerse olur anlamına gelir. Nazar değmemesi için güzel bir şey gördüğümüzde genellikle maşallah kelimesini kullanırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir