Sizce duygu ve düşünceleri ifade etmenin en etkili yolu nedir?   

Sizce duygu ve düşünceleri ifade etmenin en etkili yolu nedir?   

Hayatımız boyunca yaşadığımız alanda kendimizi ifade etmemiz gereken pek çok ortam ile karşı karşıya kalırız. Böyle durumlarda bir birey olarak bize ait olan fikirlerimizi ifade edebilmemiz ve bunu ifade ederken oldukça dikkatli ve yapıcı dil seçmemiz gerekir.

Bu bulunduğumuz ortamda huzurun sağlanmasında da katkı sağlar.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Duygu ve düşüncelerimizi toplum içinde, ailede ya da arkadaş ortamlarında ifade ederken bunu daha etkili hale getirmek ve karşı tarafta daha etkili ve olumlu duygular oluşturmak istiyorsak dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar bulunur.

  • Sözlerimizi özenle seçerek ifade etmemiz karşımızdakilerin bizden etkilenmesini sağlayacaktır.

  • Konuşurken gülümsemenin karşı taraf üzerinde olumlu tesirleri olduğunu söyleyebiliriz

  • Alanında uzman olunan konular dışında bilmediğiniz konularda biliyormuş gibi çok konuşmak hatalar yapmanıza ve sözününüzün etkisinin azalmasına sebep olacaktır.

  • Doğru ve zaman ve doğru yerde ifade edilen düşünce ve duygular muhakkak ki sahibi üzerinde büyüleyici etki oluşturacak. Ve karşı taraf beni nasıl da anlıyor? hissine kapılacaktır.

  • Muhakkak ki ilgi duyduğumuz bir alan olmalı ve alana dair ayrıntılı ne varsa bilmeliyiz. Bir psikologsak, avukatsak, öğretmen veya doktor sak bu alana ait en ufak ayrıntıları bilmemiz konuşurken sözümüzü daha tesirli hale getirir.

  • Sözü etkili kılan en önemli şeylerden biri de ses tonumuzdur. Hızlı ve nefessiz bir üslup dinleyeni sıkar. Tane tane ve yapıcı nitelikteki kelimeler dinlenmeyi sağlar. Sesin tonundaki değişim ile kişi gerilebilir, sıkılabilir ya da mutlu olup, hipnoz olmuş gibi dinleyebilir.

  • Son olarak diyebiliriz ki; kişinin anlattıklarının etki oranından daha çok beden dilinin daha etkin olduğu yapılan araştırmalar ile ispatlanmıştır. Bizler de beden dilini etkin kullanmaya çalışmalıyız.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın