Sizce dil, insanların hangi ihtiyaçları sonucunda ortaya çıkmıştır?

Sizce dil, insanların hangi ihtiyaçları sonucunda ortaya çıkmıştır?

Yaratılmış varlıklar arasında en zeki varlık olan insanoğludur. En önemli özelliklerinden birisi de ihtiyaç ve isteklerini konuşarak medeni bir şekilde ortaya koyabilmesidir. İnsanoğlu diğer birçok canlıyla olan iletişiminde çoğunlukla seslerden bazen de işaretlerden oluşan dilin bazı sistemlerini kullanmıştır. Zamanla bu kullanım dillerin birbirlerini etkilemesiyle farklı şekiller almıştır ve almaya da devam etmektedir.

İnsanoğlunun doğuştan içgüdülerle ve reflekslerle ortaya çıkardığı yüzlerce özel yeteneğinden biri de dil yeteneğidir. Zeka ile birleşen iç güdüler ortaya muazzam bir iletişim aracı olan dili çıkartmıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İnsanların birbirleri ve tüm canlı varlıklar ile duyduğu iletişim ihtiyacı sonucu dil oluşmuş ve gelişmeye başlamıştır. İnsan, karşısındaki kişi ile vücudunu ya da doğal simgeleri kullanarak iletişim kurmuş, daha sonra ise kendi sesini kullanarak haberleşmeyi keşfetmiştir. Hayatta kalmayı sağlayan temel ihtiyaçlardan biri olan yiyeceği sağlamak için insanların birbirlerinin yardımına ihtiyaç duyması, buna benzer olarak, yine hayatta kalma sürecinde en önemli gereksinimlerden biri olan korunma ihtiyacı da dilin doğuşu ve gelişimi için önemli bir sebep olarak gösterilebilir.

Yine içgüdülerin tetiklediği çoğalma, aile ve topluluk oluşturma arzusu dilin oluşumunu ve gelişimini ciddi yönde tetiklemiş, oluşan ailelerin ve toplulukların kendi aralarında oluşturdukları özel dillerde dil çeşitliliğinin oluşmasına sebep olmuştur. İnsanoğlunun göç ederek yaşaması da dillerin farklı dillerle etkileşmesini ve yeni dillerin oluşumunu sağlamıştır.

Sonuç olarak yeme, korunma, çoğalma, sevme, paylaşma vb. birçoğu insana özgü olan davranış biçimlerinin gelişim ihtiyacı dili doğurmuş ve insanları birbirine bağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.